Cel i procedura przeprowadzania badań prenatalnych

cel i procedura przeprowadzania badań prenatalnych

Przeprowadzenie badań prenatalnych zalecane jest każdej kobiecie ciężarnej. Są to niezwykle cenne narzędzia diagnostyczne, dzięki którym wiele możemy dowiedzieć się o zdrowiu naszego nienarodzonego dziecka. Dlaczego są one takie istotne? Sprawdź, jaki jest cel i procedura przeprowadzania badań prenatalnych, aby to zrozumieć!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne – cel
  2. Badania prenatalne – procedura przeprowadzania

Badania prenatalne – cel

Badania prenatalne to diagnostyczne narzędzia umożliwiające wykrycie ewentualnych wad wrodzonych u dziecka jeszcze nienarodzonego. Dzięki nim można zidentyfikować różne problemy zdrowotne, takie jak wady serca, zespół Downa, zespół Patau czy wady cewy nerwowej.
Rozpoznanie wad wrodzonych podczas ciąży pozwala rodzicom na lepsze przygotowanie się do narodzin dziecka z daną wadą wrodzoną. Lekarze mają również więcej czasu na przygotowanie planu leczenia, który może być wprowadzony zaraz po porodzie.

Większość badań prenatalnych nie wykazuje żadnych niepokojących wyników i pozwala upewnić się, że maluszek zdrowo rozwija się w łonie matki. Dzięki temu rodzice mogą cieszyć się spokojną ciążą i uniknąć stresu w trakcie oczekiwania na dziecko.

Zobacz również: Pierwsze badania w ciąży – koszt

Badania prenatalne – procedura przeprowadzania

Kobieta w ciąży wykonać może różne rodzaje badań prenatalnych. Różnią się one procedurą przeprowadzania. Ciężarna zdecydować może się na nieinwazyjne testy przeprowadzane z krwi. W takim przypadku jej próbka pobierana jest, jak do rutynowej morfologii. Do takich badań zaliczamy m.in. biochemiczny test PAPP-A czy badanie wolnego płodowego DNA Prenatal testDNA. Z nieinwazyjnych testów kobieta wykonać może także USG genetyczne. To badanie wykonuje się tak jak standardowe USG. Używany jest jednak do tego dużo dokładniejszy sprzęt.

Jeśli którekolwiek z nieinwazyjnych badań wykaże nieprawidłowości, to kobieta kierowana jest na badanie inwazyjne. Najczęściej jest to amniopunkcja. Do jej wykonania potrzebna jest próbka płynu owodniowego, którą pobiera się poprzez nakłucie powłok brzusznych ciężarnej jałową igłą. Badania inwazyjne wiążą się z pewnym ryzykiem rozwoju powikłań. W przypadku amniopunkcji jest ono względnie najmniejsze. Szacuje się, że wynosi ono mniej niż 1%. Amniopunkcję wykonać więc możemy bez większych obaw, jeśli jest tylko taka potrzeba.

Oceń

Data publikacji: 02/06/2024, Data aktualizacji: 03/06/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *