Biochemia krwi w ciąży – co to za badanie?

biochemia krwi w ciąży

Badanie biochemiczne krwi w ciąży może wykazać wiele istotnych informacji o zdrowiu dziecka. Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne. Może więc ono wykryć niektóre choroby wrodzone u płodu. Takie badanie powinna wykonać każda kobieta w ciąży. Zobacz, na czym dokładnie polega biochemia w ciąży i kiedy najlepiej ją wykonać!

Spis treści:

  1. Czym jest biochemia krwi w ciąży?
  2. Normy biochemii krwi w ciąży
  3. Kto powinien wykonać badanie biochemiczne?

Czym jest biochemia krwi w ciąży?

Biochemia krwi w ciąży to inaczej test PAPP-A lub test podwójny. Wykonuje się go na próbce krwi przyszłej mamy, która analizowana jest pod kątem stężenia białka PAPP-A oraz hormonu beta hCG. Badanie to wykonuje się między 10 a 14 tygodniem ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby test PAPP-A został przeprowadzony wraz z badaniem USG, w którego trakcie oceniona zostanie przezierność fałdu karkowego.

Badanie biochemiczne oszacowuje ryzyko wystąpienia u dziecka trzech najczęstszych trisomii: zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau. Są to genetyczne wady wrodzone. Owe ryzyko wyliczane jest przez specjalny program komputerowy, który uwzględnia wynik badania krwi oraz wiek matki.

Zobacz również: Obowiązkowe badania w ciąży

Normy biochemii krwi w ciąży

W oznaczeniu białka PAPP-A i hormonu beta hCG stosowane są następujące normy:
• Zespół Downa podejrzewa się w przypadku stężenia białka PAPP-A wynoszącego poniżej 0,5 MoM i stężenia beta hCG powyżej 2,52 MoM. O podwyższonym ryzyku schorzenia u dziecka świadczy również podwyższona przezierność karkowa.
Zespół Edwardsa i zespół Patau podejrzewa się w przypadku stężenia białka PAPP-A i hormonu beta hCG wynoszących poniżej 0,33 MoM. Choroby podejrzewa się również w przypadku podwyższonego wskaźnika przezierności karkowej.

Zobacz również: Bezpłatne badania w ciąży – które zagwarantuje Ci NFZ?

Kto powinien wykonać badanie biochemiczne?

Biochemii krwi powinna poddać się każda kobieta w ciąży. Test ten pozwala ocenić ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodu, co jest niezwykle istotne w przypadku każdej przyszłej mamy.
Test PAPP-A jest badaniem odpłatnym. Jednak niektóre ciężarne mogą skorzystać z refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Przysługuje to w przypadku:
• Kobiet w wieku 35 lat lub starszych
• Urodzenia dziecka z wadą wrodzoną
• Nieprawidłowego wyniku badania USG
• Występowania wady genetycznej w bliskiej rodzinie jej lub partnera
Aby wykonać badanie za darmo, wystarczy spełnić jeden z wymienionych warunków.

Oceń

Data publikacji: 26/04/2023, Data aktualizacji: 12/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *