Badanie prenatalne – czy trzeba być na czczo?

badanie prenatalne czy trzeba być na czczo

Badania prenatalne to zawsze duży stres dla przyszłych mam. Można spróbować nieco go zmniejszyć, odpowiednio przygotowując się do badania. Jak to zrobić? Czy trzeba być na czczo? Dziś podpowiemy, jak przygotować się do poszczególnych badań prenatalnych!

Spis treści:

  1. Jakie badania prenatalne wykonać w ciąży?
  2. Jak się przygotować do badania USG?
  3. Test PAPP-A
  4. Testy NIPT
  5. Amniopunkcja

Jakie badania prenatalne wykonać w ciąży?

Kobieta ciężarna musi wykonać przede wszystkim dwa badania prenatalne – przynajmniej trzy razy badanie USG oraz badanie z krwi mamy. W drugim przypadku może ona wybrać test przesiewowy PAPP-A wykrywający zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau. Może ona także wykonać badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA), czyli test NIPT. Badanie to jest nieinwazyjne, ale charakteryzuje je czułość amniopunkcji. W jego najszerszym wersjach wykryte mogą zostać nawet 94 choroby.

Nieinwazyjne badania prenatalne wykryć mogą jedynie zwiększone ryzyko rozwoju danej choroby. Dla potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy wykonać musimy inwazyjne badanie, takie jak amniopunkcja. Dzięki niemu niemal ze 100% pewnością dowiemy się, czy nasze dziecko będzie chore.

Zobacz również: Obowiązkowe badania w ciąży

Jak się przygotować do badania USG?

Do badania USG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjentka nie musi być na czczo. Wystarczy tylko kilka minut przed badaniem opróżnić pęcherz i można przeprowadzać USG. Dotyczy to każdego badania USG wykonywanego w ciąży, w tym USG połówkowego.

Test PAPP-A

Do testu PAPP-A pacjentka również nie musi być na czczo ani przygotowywać się w żaden sposób. Kobieta na pobranie krwi może udać się o dowolnej porze dnia. Najważniejsze jest wykonanie badania w odpowiednim terminie, czyli między 11 a 14 tygodniem ciąży.

Zobacz również: Badania w ciąży: Kalendarz badań w ciąży

Testy NIPT

Testy NIPT, takie jak test NIFTY pro czy SANCO, również są przeprowadzane na podstawie próbki krwi przyszłej mamy. Do jej pobrania nie musi ona być przygotowana. Pacjentka może na badanie przyjść po posiłku. Nie ma konieczności bycia na czczo. Warto jednak przed badaniem pić dużo wody, dzięki czemu pobranie krwi będzie prostsze. Pamiętajmy także o wykonaniu badania w odpowiednim terminie, czyli między 10 a 24 tygodniem ciąży.

Amniopunkcja

Amniopunkcja również nie musi być wykonywana na czczo. Jest to bardziej inwazyjne badanie prenatalne, ale nie musimy się w żaden sposób do niego przygotowywać. Wystarczy przed zabiegiem opróżnić pęcherz moczowy tak jak w przypadku badania USG.

Oceń

Data publikacji: 25/03/2023, Data aktualizacji: 27/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *