Rodzaje badań prenatalnych inwazyjnych w ciąży

Badania prenatalne inwazyjne w ciąży – na czym polegają?

badania prenatalne inwazyjne w ciąży

Badania prenatalne inwazyjne w ciąży pozwalają zdiagnozować u płodu wady wrodzone. Mają one niemal stuprocentową skuteczność. Mimo tego wiele kobiet się ich obawia. Czy naprawdę jest czego? Na czym polegają badania prenatalne inwazyjne w ciąży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Na czym polegają badania prenatalne inwazyjne w ciąży?
  2. Badania prenatalne inwazyjne w ciąży – rodzaje

Na czym polegają badania prenatalne inwazyjne w ciąży?

Badania prenatalne inwazyjne nie są wykonywane u każdej przyszłej mamy. Ich przeprowadzenie jest konieczne dopiero po otrzymaniu nieprawidłowego wyniku badania nieinwazyjnego, takiego jak USG genetyczne czy test PAPPA. Testy te wykrywają jedynie zwiększone ryzyko rozwoju danej choroby, W badaniu inwazyjnym diagnoza jest potwierdzana lub wykluczana z niemal 100% skutecznością.

Zobacz również: Obowiązkowe badania w ciąży

Badania prenatalne inwazyjne w ciąży – rodzaje

Badania prenatalne inwazyjne, które możemy wykonać w ciąży to:

  •  Amniopunkcja – jest to najczęściej wykonywane badanie inwazyjne. Polega ono na nakłuciu za pomocą igły powłok brzusznych kobiety i pobraniu próbki płynu owodniowego, która następnie przekazywana jest do analizy. Spośród wszystkich inwazyjnych badań prenatalnych amniopunkcja wiąże się z najmniejszym ryzykiem powikłań. Wynosi ono zaledwie 0,5-1%.
  •  Biopsja trofoblastu – badanie to polega na pobraniu fragmentu kosmówki. Można zrobić to poprzez nakłucie brzucha pacjentki lub przez cewnik wprowadzany przez szyjkę do macicy. Ryzyko pojawienia się powikłań w tym przypadku wynosi 2-3%.
  •  Kordocenteza – do przeprowadzenia tego badania potrzebna jest krew pępowinowa, którą pobiera się poprzez nakłucie powłok brzusznych pacjentki. Badanie to obarczone jest dość sporym ryzykiem wystąpienia powikłań. Jest ono dwa razy większe niż w przypadku amniopunkcji.
  •  Fetoskopia – w tym badaniu wykonuje się niewielkie nacięcie skóry w celu wprowadzenia specjalnego systemu optycznego przez powłoki brzuszne do macicy. Aktualnie badanie to wykonuje się bardzo rzadko.

Z uwagi na możliwość pojawienia się powikłań wiele kobiet obawia się inwazyjnych badań prenatalnych. Zanim je wykonamy, możemy więc skorzystać z alternatywy, którą są testy typu NIPT. Są to nieinwazyjne badania z czułością amniopunkcji. Dzięki nim możemy skontrolować zdrowie naszego dziecka bez obaw o ewentualne komplikacje. Przykładem takiego badania jest test NIFTY pro, w którym u płodu wykryć można aż 94 wady wrodzone.

Oceń

Data publikacji: 07/09/2023, Data aktualizacji: 04/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *