Badania przesiewowe noworodka – wszystko, co trzeba wiedzieć!

badania przesiewowe noworodka

Tuż po urodzeniu dziecko poddawane jest badaniom przesiewowym, które stanowią niezwykle istotny punkt profilaktyki zdrowotnej. Można dzięki nim wykryć takie groźne schorzenia jak mukowiscydoza czy fenyloketonuria. Rodzice mogą skorzystać z testów fundowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Po co robić badania przesiewowe noworodka?

Dzięki badaniom przesiewowym można wcześnie wykryć choroby, które na tym etapie życia dziecka nie dają jeszcze objawów, ale nieleczone mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń – np. narządów wewnętrznych, układu psychoruchowego lub nawet śmierci. Dlatego właśnie kluczowym zadaniem badań przesiewowych noworodka jest postawienie wczesnej diagnozy oraz zapobieganie dalszemu rozwojowi wszelkich chorób. W 3 dobie życia dziecka, z jego pięty pobierana jest kropla krwi, która następnie nanoszona jest na odpowiednią bibułę. Próbka ta następnie trafia na badania do laboratorium.

Badanie dzieci pozwala na ochronę przed 27 chorobami

W programie badań przesiewowych noworodków oferowanym przez Ministerstwo Zdrowia znajduje się wykrywanie aż 27 chorób. Jedną z najgroźniejszych z nich jest mukowiscydoza czyli genetyczne schorzenie, które wpływa niekorzystnie na najważniejsze układy dziecka – pokarmowy, oddechowy i rozrodczy. Dodatkowo, przez mutację genu CFTR, narządy otaczające te układy zaczynają wytwarzać o wiele więcej śluzu niż powinny. Wydzielina stopniowo osadza się w kluczowych organach – kanalikach płucnych, przewodach trzustkowych oraz nasieniowodach, co sprawia, że dziecko poddawane jest częstej hospitalizacji.

Wykrywanie fenyloketonurii

Choroba ta jest wrodzoną i dziedziczną wadą metabolizmu. Nadmiar fenyloalaniny gromadzi się w tkankach organizmu i stopniowo je uszkadza. Fenyloketonuria może wpłynąć na nieprawidłowy rozwój funkcji motorycznych, zaburzenia układu nerwowego czy też powodować niepełnosprawność intelektualną u dziecka. Noworodek wydziela wtedy charakterystyczny zapach potu oraz ma ataki drgawek. W zahamowaniu rozwoju choroby może okazać się pomocna odpowiednia dieta – nie zawierająca mleka i jego przetworów. Badania przesiewowe noworodka pomagają we wczesnym wykryciu i dają szansę na skuteczne leczenie.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 07/05/2018, Data aktualizacji: 09/06/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *