Wszystko, co warto wiedzieć o mutacji w obrębie genu genu <em>MTHFR</em>

Wszystko, co warto wiedzieć o mutacji w obrębie genu genu MTHFR

Jaka jest cena badania MTHFR, MNTHF cena co ma na nią wpływ, Czy cena badania MTHFR jest stała, Czy badanie MTHFR jest refundowane

Mutacja w obrębie genu MTHFR związana jest z zaburzeniami przemiany aminokwasu nazywanego homocysteiną. Może to doprowadzić do hiperhomocysteinemii, która powoduje liczne schorzenia, między innymi wady cewy nerwowej pojawiające się u płodu. Czynnikiem ryzyka wystąpienia wielu chorób jest właśnie mutacja, którą można wykryć dzięki analizie DNA. Jest bardzo ważne badanie, które powinny w szczególności wykonać kobiety planujące ciążę lub takie, które urodziły dzieci z wadą cewy nerwowej.

Jaka jest cena badania MTHFR?
MTHFR cena – co ma na nią wpływ?
Czy cena badania MTHFR jest stała?
Czy badanie MTHFR jest refundowane?

Jaka jest cena badania MTHFR?

Badanie genu MTHFR cena zależy głównie od wybranego laboratorium. Standardowo za tego typu analizę należy zapłacić około 300 złotych, jednak stawki określane przez niektóre placówki wykonujące badanie mogą być wyższe. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się porównanie kilku ofert i wybranie spośród nich najbardziej korzystnej.

MTHFR cena – co ma na nią wpływ?

MTHFR cena – na cenę badania może mieć wpływ kilka czynników. Zwykle jednak cena zależy głównie od rodzaju i metody pobrania próbki. Wymaz z wewnętrznej części policzka można pobrać na własną rękę i przesłać do laboratorium, dlatego badanie jest tańsze. Jeśli próbką ma być krew żylna, wymaga to większej ilości przygotowań i pobrania materiału w placówce – zwykle cena jest wówczas nieco wyższa.

Czy cena badania MTHFR jest stała?

Laboratoria nie mają jednego, z góry określonego czynnika, dlatego cena badania może się różnić. Najlepszą metoda jest porównanie ofert kilku placówek, które wykonują tego typu analizy i posiadają doświadczenie niezbędne przy wykrywaniu mutacji genetycznych.

Czy badanie MTHFR jest refundowane?

Badanie mutacji MTHFR może być refundowane, o ile otrzymamy odpowiednie skierowanie wystawione przez lekarza genetyka. W praktyce jest to proces żmudny, który może przeciągać się nawet miesiącami. Z tego powodu wiele osób woli wykonać badanie na własną rękę, niż czekać w kolejkach do lekarzy miesiącami. Szczególnie że cena badania wykonywanego prywatnie wcale nie jest wygórowana, a na wyniki czeka się stosunkowo krótko.

Oceń

Data publikacji: 15/05/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.