Badania prenatalne – na czym polegają i kiedy je wykonać?

Na czym polegają badania prenatalne, Kiedy zrobić badania prenatalne, Badania prenatalne - jak się przygotować, Czy badania prenatalne są konieczne

Badania prenatalne w wielu mamach wciąż budzą niepokój. Zupełnie niesłusznie! Dzięki tym badaniom można bowiem sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Ich wynik najczęściej gwarantuje po prostu spokój, a jeśli nieprawidłowość zostanie wykryta – zwiększają szanse dziecka na poprawę komfortu życia i pozwalają lepiej przygotować się do jego narodzin.

Na czym polegają badania prenatalne?
Kiedy zrobić badania prenatalne?
Badania prenatalne – jak się przygotować?
Czy badania prenatalne są konieczne?

Na czym polegają badania prenatalne?

Zastanawiasz się, na czym polegają badania prenatalne? Są to badania, które pozwalają zbadać dziecko, jeszcze zanim przyjdzie na świat. Niektóre umożliwiają określenie ryzyka obecności danej choroby, np. zespołu Downa (są to badania prenatalne przesiewowe), a inne pozwalają postawić diagnozę (badania prenatalne rozstrzygające, inaczej diagnostyczne).

Kiedy zrobić badania prenatalne?

To, kiedy zrobić badania prenatalne, zależy od typu badania. W innym terminie wykonuje się bowiem USG, w innym test PAPP-A, a jeszcze w kolejnym badania typu NIPT. Harmonogram badań w ciąży warto ustalić ze swoim lekarzem. Przykładowo: nieinwazyjne genetyczne badanie prenatalne SANCO można zrobić już od 10 tygodnia ciąży.

Badania prenatalne – jak się przygotować?

Po głowie wielu kobiet krąży myśl „badania prenatalne – jak się przygotować?”. Dobrze jednak wiedzieć, że przygotowania zależą od rodzaju badania. Niektóre z nich nie wymagają żadnych przygotowań. Za każdym razem warto dopytać o szczegóły swojego lekarza lub dowiedzieć się więcej w placówce, w której dane badanie będzie wykonywane.

Czy badania prenatalne są konieczne?

Zastanawiasz się, czy badania prenatalne są konieczne? Tak naprawdę warto wykonać je jednak u każdej przyszłej mamy, bez względu na wiek, stan zdrowia czy historię chorób w rodzinie. Pozwalają bowiem wykryć wiele chorób nieprawidłowości jeszcze na etapie ciąży. Niektóre z nich (np. określone wady serca) można nawet na tym etapie już leczyć! Co ważne, prenatalne badania przesiewowe są całkowicie bezpieczne, a badania diagnostyczne niemal w 100%. Nie ma się więc czego obawiać.

Oceń

Data publikacji: 06/02/2019, Data aktualizacji: 06/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.