Badania ojcostwa – po co je wykonywać? 3 powody Przeskocz do treści

Badania ojcostwa – po co je wykonywać? 3 powody

badania ojcostwa

Badania ojcostwa to testy genetyczne, dzięki którym można sprawdzić, czy dany mężczyzna jest ojcem biologicznym danego dziecka. Testy DNA są coraz popularniejsze – wykonuje się je nie tylko dla własnej wiedzy, ale też by zyskać dowód dla sądu. Po co je wykonywać i jakie mają zalety?

1. Badania ojcostwa można wykorzystać w sądzie

Wynik badań na ojcostwo jest wykorzystywany m.in. w sprawach o ustalenie albo zaprzeczenie ojcostwa oraz w sprawach o spadek czy alimenty. Szczególnie przydaje się wynik badań realizowanych z pełną procedurą sądową (obejmuje m.in. pobranie próbek w placówce i sprawdzenie tożsamości badanych).

Wówczas jest on dla sądu najczęściej dowodem rozstrzygającym. Rezultat badania do celów prywatnych może być dowodem wstępnym, więc jeśli chcesz wykorzystać badania ojcostwa w sądzie, najlepiej zdecyduj się na sądowy test na ojcostwo.

2. Badania ojcostwa dają pewność na zawsze

Nie ma znaczenia, czy wykona się je w ciąży (ustalenie ojcostwa w ciąży możliwe jest już od 8. tygodnia) czy gdy dziecko jest na świecie. Wynik zawsze będzie taki sam, pewny i jednoznaczny. To wszystko dlatego, że analizowane w badaniu fragmenty DNA są niezmienne. Są już ustalone w momencie poczęcia, a ponadto odziedziczone w połowie po ojcu i w połowie po matce. Wystarczy więc jeden test na ojcostwo, by cieszyć się spokojem i pewnością przez całe życie.

Zobacz też: Test ojcostwa – jakie ma rodzaje?

3. Badania ojcostwa pozwalają zaplanować przyszłość

Pewność co do ojcostwa oraz pozbycie się dręczących wątpliwości pozwalają zaplanować przyszłość, odzyskać kontrolę nad swoim życiem i po prostu poczuć się lepiej. Każdy człowiek chce żyć przecież w pewności co do tak ważnych kwestii.

Badania ojcostwa są też szansą na odbudowanie więzi rodzinnych, stworzenie pięknych relacji i zapewnienie dziecku lepszego dzieciństwa i lepszego życia. Mało kto zdaje sobie sprawę, że świadomość co do własnego pochodzenia to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Gdy dziecko żyje w niepewności, jest narażone na problemy emocjonalne.

 

ojcostwo

Zobacz też: Alimenty w ciąży?

Data publikacji: 31/01/2018, Data aktualizacji: 10/12/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?