Badania na HIV w ciąży mogą uratować życie dziecka

Badania na HIV w ciąży

Niedawno kraj obiegła informacja o dwóch zakażonych wirusem HIV dzieciach ze Szczecina, których matki podczas ciąży nie zostały przebadane w kierunku obecności wirusa – jedno dziecko zmarło, drugie jest w trakcie leczenia.

Chociaż lekarz ma obowiązek zaproponowania tych badań ciężarnej, w Polsce wciąż niewiele przyszłych mam je wykonuje.

Badanie na HIV w ciąży – kiedy je wykonać?

Badanie na obecność wirusa HIV w organizmie kobiety ciężarnej powinno zostać wykonane do 10. tygodnia ciąży, razem ze wszystkimi innymi standardowymi testami kontrolnymi. Przy negatywnym wyniku należy je powtórzyć między 33. a 37. tygodniem ciąży.

Można mieć wtedy pewność, że kobieta nie jest zarażona wirusem, więc nie zagraża on dziecku. Test na obecność HIV dobrze jest jednak wykonać również przed rozpoczęciem starań o dziecko. Należy go potraktować jako standardowe badanie w ciąży i nie wstydzić się porozmawiać o nim z lekarzem. Wstyd przed badaniem tego typu lub brak wiedzy o możliwości jego wykonania mogą bowiem doprowadzić do choroby u dziecka.

Badanie na HIV w ciąży – prawo każdej przyszłej mamy

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 r., którego tematyką jest opieka zdrowotna kobiet w ciąży, badanie na HIV jest zalecane każdej przyszłej mamie.

Test ten znajduje się na liście koniecznych badań i konsultacji medycznych. W związku z tym lekarz ma obowiązek poinformowania i skierowania kobiety na testy, by wykluczyć lub potwierdzić obecność wirusa. Badanie na HIV w ciąży jest bezpłatne i ma do niego prawo każda kobieta.

Warto pamiętać, że badania prenatalne, nawet najbardziej zaawansowane, muszą być uzupełnione podstawowym, jakim jest to na obecność wirusa HIV. Chociaż powinno ono być uważane za rutynowe, w naszym kraju wykonuje je mniej niż 10% kobiet ciężarnych.

Pozytywny wynik na obecność HIV – i co dalej?

Jeśli okaże się, że matka jest zarażona wirusem, odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie i profilaktyka pozwalają zminimalizować możliwość przeniesienia wirusa na dziecko. Okazuje się, że wynosi ono wtedy poniżej 1%, ponieważ personel medyczny wie, jak zaopiekować się taką kobietą i jej dzieckiem podczas porodu i później.

Jeśli mama nie jest świadoma, że nosi wirusa – ryzyko zakażenia dziecka wynosi 15-30%, a przy karmieniu piersią długi czas – nawet do 50%. Chociaż wirus HIV u kobiet w ciąży nie zdarza się często, dobrze mieć pewność co do stanu swojego zdrowia. Przyszła mama jest bowiem odpowiedzialna już nie tylko za siebie, ale również za swoje nienarodzone dziecko.

Zobacz też: Test na ojcostwo w ciąży?


 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 23/06/2016, Data aktualizacji: 10/11/2021

2 odpowiedzi na “Badania na HIV w ciąży mogą uratować życie dziecka”

  1. […] HIV (lekarz ma obowiązek poinformować pacjentkę o tym badaniu), […]

  2. Rafaelacum Rafaelacum pisze:

    Aktualny stan wiedzy nie uzasadnia rutynowego przeprowadzania badan przesiewowych u kobiet w ciazy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *