Wolne płodowe DNA w badaniach genetycznych

Czy warto robić badanie wolnego płodowego DNA,

Badanie wolnego płodowego DNA to jedna z metod skutecznej analizy prenatalnej, która daje odpowiedź na temat zdrowia nienarodzonego dziecka. Nowoczesna analiza z wysokim prawdopodobieństwem pozwala na określenie stanu zdrowia maluszka już w I trymestrze ciąży, bez konieczności wykonywania badań inwazyjnych.

Czy warto robić badanie wolnego płodowego DNA?
Jak najlepiej przygotować się do badania wolnego płodowego DNA?
Gdzie warto zrobić badanie wolnego płodowego DNA?
Czy do badania wolnego płodowego DNA w wyjątkowych okolicznościach trzeba dopłacać?

Czy warto robić badanie wolnego płodowego DNA?

Badanie wolnego płodowego DNA warto wykonać jako diagnostykę prenatalną, szczególnie jeśli rodzice dziecka są zdecydowani na wykonanie dokładniejszych badań. CffDNA analizują testy NIPT, wśród których rodzice mogą wybierać, dostosowując zakres badania do swoich potrzeb i obaw. Nie ma szerszych analiz na rynku, dodatkowo są one całkowicie bezpieczne dla dziecka i to przemawia na korzyść badań cffDNA.

Jak najlepiej przygotować się do badania wolnego płodowego DNA?

Kobieta nie musi w żaden specjalny sposób przygotowywać się do wykonania badania. Wystarczy przyjść do punktu pobrań po zapewnieniu sobie wypoczynku, nie trzeba być również na czczo. Badanie należy odroczyć, jeśli kobieta niedawno przeszła transfuzję krwi lub przeszczep narządów – o kwalifikacji do badania zawsze decyduje lekarz.

Gdzie warto zrobić badanie wolnego płodowego DNA?

Badania wolnego płodowego DNA wymagają skomplikowanej analizy, dlatego też można je wykonywać w sprawdzonych laboratoriach genetycznych, które posiadają odpowiedni sprzęt i kwalifikacje. Warto wybierać placówki polecane przez lekarzy oraz inne pary, które zdecydowały się na badanie. Dzięki temu można mieć pewność, że analiza jest kompletna i właściwie wykonana.

Czy do badania wolnego płodowego DNA w wyjątkowych okolicznościach trzeba dopłacać?

Zdarza się, że do badania cffDNA trzeba dopłacać, dlatego też warto zwracać szczególną uwagę na wybór odpowiedniego laboratorium. Jeśli wybrana oferta nie zawiera kompletnej ceny badania, zdarza się że pacjenci muszą dopłacać np. za pobranie materiału do badań w domu pacjentki. Badanie wolnego płodowego DNA nie powinno generować ukrytych kosztów.

Oceń

Data publikacji: 22/12/2021, Data aktualizacji: 26/01/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *