W jakim celu wykonuje się badanie wolnego płodowego DNA?

W jakich placówkach medycznych warto zrobić badanie wolnego płodowego DNA, Od czego zależy ilość cffDNA we krwi matki, Kiedy najlepiej wykonać badanie wolnego płodowego DNA, Jak wygląda cena za test NIFTY przy pobraniu w domu pacjentki

Badanie wolnego płodowego DNA to metoda nowoczesnej diagnostyki, wykorzystywana w nieinwazyjnych badaniach prenatalnych. Cffdna pozwala na wykrycie wielu schorzeń genetycznych płodu już od 10 tygodnia ciąży. Badanie jest wykonywane na podstawie próbki krwi kobiety ciężarnej i nie wiąże się z ryzykiem poronienia.

W jakich placówkach medycznych warto zrobić badanie wolnego płodowego DNA?
Od czego zależy ilość cffDNA we krwi matki?
Kiedy najlepiej wykonać badanie wolnego płodowego DNA?
Jak wygląda cena za test NIFTY przy pobraniu w domu pacjentki?

W jakich placówkach medycznych warto zrobić badanie wolnego płodowego DNA?

Badanie wolnego płodowego DNA zaleca się wykonać w rekomendowanych laboratoriach genetycznych, które w swojej ofercie posiadają badania NIPT. Im większe doświadczenie laboratorium w tego typu diagnostyce, tym lepiej. Nie zawsze warto sugerować się wyłącznie ceną badania – może być ona jedynie chwytem marketingowym i nie zawsze pozornie tanie badania prenatalne są opłacalne.

Od czego zależy ilość cffDNA we krwi matki?

CffDNA pojawia się w krwi każdej ciężarnej już od około 7 tygodnia ciąży. Jest to materiał genetyczny płodu, który przenika do wolnego pozakomórkowego DNA matki i krąży w jej krwi. Od tego momentu ciąży aż do porodu można go wykryć właśnie wykonując badanie wolnego płodowego DNA. Ilość cffDNA w krwi ciężarnej zależy od wieku ciąży – w przypadku ciąży zbyt wczesnej ilość materiału genetycznego płodu może być zbyt niska do wykonania analizy.

Kiedy najlepiej wykonać badanie wolnego płodowego DNA?

Badanie wolnego płodowego DNA najlepiej jest wykonać zgodnie z zaleceniami specjalistów, czyli między 10 a 24 tygodniem ciąży. Wówczas analiza ma największą wartość diagnostyczną. Oczywiście badanie można wykonywać aż do porodu, jednak wskazana wartość 24 tygodnia ciąży ma związek z maksymalnym wiekiem ciąży, której można poddać przerwaniu.

Jak wygląda cena za test NIFTY przy pobraniu w domu pacjentki?

Próbkę krwi do wykonania testu NIFTY i każdego innego badania NIPT można pobrać w domu pacjentki. Dotyczy to w szczególności pań, które z powodów zdrowotnych nie mogą opuszczać miejsca zamieszkania. Wówczas do ceny badania doliczana jest opłata za pobranie próbki w domu – na ogół nie jest to wygórowana kwota. O dokładne koszty pobrania materiału w domu należy pytać bezpośrednio w wybranym laboratorium.

Oceń

Data publikacji: 23/10/2021, Data aktualizacji: 02/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *