Test NIPT – wszystko co powinnaś wiedzieć

Test NIPT - najistotniejsze informacje, Co jest w zakresie testu NIPT, Ile się czeka na wynik testu NIPT, Jaka jest cena testu NIPT

Test NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing) to nieinwazyjne badanie prenatalne, mające na celu oszacowanie ryzyka wystąpienia u dziecka najczęstszych wad genetycznych, które mogą powodować choroby takie jak zespół Downa, Turnera czy Klinefertera.

Test NIPT – najistotniejsze informacje
Co jest w zakresie testu NIPT?
Ile się czeka na wynik testu NIPT?
Jaka jest cena testu NIPT?

Test NIPT – najistotniejsze informacje

Czytając ten artykuł na pewno zastanawiasz się, jakie najistotniejsze informacje o teście NIPT musisz znać przed decyzją o jego wykonaniu. Oto i one:

  • test NIPT jest badaniem nieinwazyjnym, co oznacza, że jest ono bezpieczne w równym stopniu dla matki i dla dziecka, a do badania pobierana jest wyłącznie krew matki,
  • test NIPT może zostać wykonany już od 10 tygodnia ciąży,
  • test NIPT jest badaniem bardzo dokładnym, a jego czułość wynosi ponad 99%,
  • wyniki testu NIPT są dostępne online, po zalogowaniu do specjalnego panelu.

Co jest w zakresie testu NIPT?

Test NIPT niewątpliwe jest bogatym źródłem wiedzy na temat materiału genetycznego naszego nienarodzonego jeszcze dziecka, zatem co jest w zakresie testu NIPT? Test NIPT pozwala nam na wykrycie m.in.:

  • 4 anomalii w obrębie chromosomów płci, takich jak wspomniane już zespoły Turnera oraz Klinefertera,
  • 84 mikrodelecji, czyli ”ubytków” w materiale genetycznym, mogących powodować takie schorzenia jak zespół DiGeorge’a lub zespół Cri-Du-Chat,
  • 6 trisomii, czyli obecności nadprogramowego chromosomu w jednej z par homologicznych chromosomów. Trisomie mogą powodować takie choroby jak zespół Downa, Edwardsa czy też zespół Patau.

Ile się czeka na wynik testu NIPT?

Test NIPT jest bezpiecznym badaniem prenatalnym, które dostarcza nam ogromnej wiedzy na temat materiału genetycznego naszego dziecka, zatem ile się czeka na wynik testu NIPT? Biorąc pod uwagę czułość i dokładność testu NIPT, czas oczekiwania na jego wyniki jest stosunkowo krótki, ponieważ wynosi maksymalnie 11-12 dni roboczych. Wynik testu zazwyczaj dostępny jest wcześniej, a na długość oczekiwania wpływa m.in. czas transportu próbki do laboratorium, który może wynosić 1-2 dni robocze.

Jaka jest cena testu NIPT?

W tym momencie krąży Ci pewnie po głowie myśl „No dobrze, ale ile to kosztuje?”, zatem jaka jest cena testu NIPT? Cena testu NIPT to ok. 2397 zł, a oto co wchodzi w jego cenę:

  • pobranie próbki krwi, które może odbyć się odpowiedniej placówce lub w domu pacjentki,
  • konsultację lekarską ze specjalistą genetykiem w przypadku uzyskania nieprawidłowego wyniku (tzw. pozytywnego),
  • ubezpieczenie nawet do 210 000 zł, w przypadku wydania wyniku fałszywie negatywnego.
Oceń

Data publikacji: 31/05/2020, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.

jak wybrac nifty pro