Test NIFTY – precyzyjny wynik gwarantujący spokój

Testy NIFTY - alternatywa dla inwazyjnych badań

Badania prenatalnie nie są obowiązkowe, a mimo to większość kobiet decyduje się je wykonać. Wynik pozwala zyskać pewność czy dziecko rozwija się prawidłowo. Podczas gdy test PAPP-A w połączeniu z USG I trymestru daje ok. 80-90% pewności co do wyniku, test NIFTY wykazuje czułość na poziomie niemal 100%. Jest to badanie nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka, dlatego warto je wykonać i zyskać spokój.

Testy NIFTY – alternatywa dla inwazyjnych badań prenatalnych
Jakie są największe zalety testu NIFTY?
Co kobiety cenią w teście NIFTY?
Test NITY a zapewnienie spokoju w ciąży

Testy NIFTY – alternatywa dla inwazyjnych badań prenatalnych

Podobną dokładność wyniku, jak test NIFTY, daje amniopunkcja. Niestety ten drugi typ badań jest inwazyjny i wiążę się z ryzykiem utraty ciąży w wyniku jego przeprowadzenia. Ryzyko to szacuje się na poziomie 0,11%. Jeśli więc kobieta ma lekarskie wskazanie do przeprowadzenia amniopunkcji (np. złe wyniki testu PAPP-A i USG 1 trymestru), warto by skonsultowała, czy dobrą i nieinwazyjną alternatywą w jej wypadku będzie test NIFTY pro.

Jakie są największe zalety testu NIFTY?

Mimo że test NIFTY nie należy do tanich, ma bardzo dużo zalet, które uzasadniają jego dużą wartość:

  • całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka (wykonuje się go z próbki krwi kobiety ciężarnej),
  • bardzo dokładny (na poziomie prawie 100%),
  • jest testem genetycznym (a nie biochemicznym jak test PAPP-A),
  • nie stwarza ryzyka poronienia,
  • pozwala wcześniej określić płeć dziecka,
  • pozwala wykryć aż 6 trisomii chromosomowych (test PAPP-a wyłącznie 3), 84 mikrodelecji/mikroduplikacji, 4 nieprawidłowości
  • genetyczne w zakresie chromosomów.

Co kobiety cenią w teście NIFTY?

Kobiety, które zdecydowały się wykonać test NIFTY, doceniają przede wszystkim bardzo wysoką dokładność jego wyniku, który jest gwarantem spokoju i pewności co do stanu zdrowia ich nienarodzonego dziecka. Podczas gdy test PAPP-A bardzo często daje wynik fałszywie negatywny, dostarczając tym samym dużo stresu (np. w efekcie plamień na wczesnym etapie ciąży), test NIFTY nie jest obarczony takim błędem.

Test NIFTY a zapewnienie spokoju w ciąży

Test NIFTY jest w pełni nieinwazyjny i dostarcza ciężarnym kobietom poczucie spokoju o stan zdrowia dziecka, a w przypadku potwierdzenia wad genetycznych pozwala odpowiednio przygotować się do podjęcia decyzji o terminacji ciąży (ze wskazań medycznych) bądź odpowiedniego przygotowania do urodzenia dziecka chorego.

Bardzo często na to badanie decydują się kobiety, które mimo dobrego wyniku USG 1 trymestru, otrzymały niepokojący wynik testu PAPP-A. Aby nie trwać w niepokoju aż do rozwiązania ciąży i nie chcąc jednocześnie wykonywać inwazyjnej amniopunkcji wykonują test NIFTY

Oceń

Data publikacji: 26/04/2020, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.