Test na HPV – kiedy warto wykonać? Ile kosztuje? Jak przebiega dalsza procedura?

Test na HPV – kiedy warto wykonać? Ile kosztuje? Jak przebiega dalsza procedura?

Jaki jest koszt testu na HPV

Test na HPV jest badaniem przesiewowym wykonywanym w kierunku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Pozwala wykryć potencjalnie wysokoonkogenne typy wirusa HPV. Ile kosztuje? Kiedy warto go wykonać? 

Jaki jest koszt testu na HPV?
Mam pozytywny wynik testu na HPV, co dalej?
Kiedy warto wykonać test na HPV?
Czy trzeba się przygotować na test na HPV?

Jaki jest koszt testu na HPV?

Test na HPV jest badaniem stosunkowo tanim – biorąc pod uwagę w szczególności zakres badania. Do wyboru są testy ukierunkowane na dwa najbardziej onkogenne szczepy, 12 typów, 14 typów oraz 35 typów. Test na 35 rodzajów wirusa HPV to koszt ok. 350 zł, pozostałe są odpowiednio tańsze. Oczywiście cena może się nieco różnić w zależności od laboratorium.

Mam pozytywny wynik testu na HPV, co dalej?

Pozytywny wynik testu na HPV jednoznacznie potwierdza zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. W przypadku dodatniego wyniku badania w pierwszej kolejności osoba badana powinna zgłosić się do swojego lekarza, który w wielu przypadkach uspokoi pacjenta i nakieruje na dalsze badania lub leczenie. Test na HPV w przypadku jednoznacznych objawów jak brodawki/kłykciny kończyste jest jedynie formalnością.

Leczenie wirusa HPV (leczenie farmakologiczne HPV) głównie obejmuje leczenie widocznych objawów oraz stymulację układu immunologicznego – zazwyczaj organizm jest w stanie sam zwalczyć wirusa, jednak kilka odmian HPV jest niemal niemożliwe do wyleczenia.

Kiedy warto wykonać test na HPV?

Test na HPV warto wykonywać będąc aktywnym seksualnie – co jakiś czas każdy powinien podejść do tego badania w ramach profilaktycznych badań. Test na HPV jest również kolejnym krokiem w przypadku wykrycia nieprawidłowości w badaniu cytologicznym. Dodatkowo mając widoczne objawy zakażenia wirusem HPV, warto go potwierdzić testem.

Czy trzeba się przygotować na test na HPV?

W przypadku kobiet próbka do badania pobierana jest z szyjki macicy, dlatego ważne jest, aby nie była ona pobierana w trakcie miesiączki. Dodatkowo test na HPV wymaga wstrzemięźliwości seksualnej na 24 godziny przed badaniem oraz zaprzestania stosowania maści, leków dopochwowych na 48 godzin przed, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na wynik badania.

U mężczyzn wymaz pobierany jest z cewki moczowej lub prącia – również warto zachować wstrzemięźliwość seksualną na 24 godziny przed badaniem oraz zaprzestanie stosowania maści, leków na 48 godzin przed.

Oceń

Data publikacji: 25/07/2022, Data aktualizacji: 23/08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *