Kłykciny kończyste a HPV

Kłykciny kończyste a HPV

kłykciny kończyste przyczyny

Kłykciny kończyste to zmiany skórne o charakterze nienowotworowym. Wyglądem najczęściej przypominają różyczkę kalafiora. Są one objawem zakażenia wirusem HPV. W większości przypadków są bardzo łagodne i ustępują po zastosowaniu leczenia.

Spis treści:

  1. Kłykciny kończyste – przyczyny
  2. Kłykciny kończyste – objawy
  3. Kłykciny kończyste – leczenie
  4. Kłykciny kończyste a badanie HPV

Kłykciny kończyste – przyczyny

Przyczyną pojawienia się kłykcin kończystych najczęściej jest wirus HPV (brodawczak ludzki). Zarazić możemy się nim poprzez aktywność seksualną. W 95% przypadków kłykciny kończyste są spowodowane przez łagodne typy HPV – typ 6 i 11.

Kłykcinami kończystymi zarazić możemy się również przez używanie cudzych ręczników. Jeśli miały one wcześniej kontakt z kłykcinami innej osoby, to możemy z łatwością przenieść je na naszą skórę.

Kłykciny kończyste – objawy

Kłykciny kończyste najczęściej pojawiają się w okolicy narządów rodnych. U kobiet zauważyć je można na wargach sromowych i w przedsionku pochwy, a u mężczyzn na prąciu i mosznie. Pojawić mogą się również w obrębie odbytu oraz jamy ustnej.

Kłykciny kończyste z reguły są wypukłe, różowawe i przypominają kształtem różyczkę kalafiora. Zdarza się jednak, że są one płaskie i białe lub brunatne. Ich pojawieniu towarzyszyć może świąd i pieczenie.

Kłykciny kończyste – leczenie

Kłykciny kończyste powinny być poddane terapii w każdym przypadku. Nieleczone mogą zacząć się powiększać i prowadzić m.in. do krwawień czy zakażenia bakteryjnego. Duże kłykciny mogą także sprawiać pacjentowi ból i dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania.

Leczeniem kłykcin kończystych zajmuje się dermatolog. Może on zalecić pacjentowi następujące formy terapii:

  • Leczenie farmakologiczne – stosowanie maści lub kremów.
  • Leczenie zabiegowe – usuwanie kłykcin kończystych za pomocą zamrożenia ciekłym azotem (krioterapia), wypalenia laserem (laseroterapia) lub wycięcia elektrochirurgicznego. Większość pacjentów do usunięcia kłykcin potrzebuje kilku zabiegów.

Zarówno leczenie farmakologiczne, jak i zabiegowe zwykle przynosi oczekiwane skutki. Kłykciny kończyste mają jednak tendencję do nawracania. Konieczne może być więc powtórzenie leczenia.

Kłykciny kończyste a badanie HPV

Pojawienie się kłykcin kończystych powinno skłonić nas do wykonania badania HPV. Jest to bardzo ważne, ponieważ wirus ten zwiększa ryzyko rozwoju raka szyjki macicy i innych chorób nowotworowych. Wykrycie go umożliwi wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki.

Polecanym badaniem na HPV jest genotypowanie. Polega ono na sprawdzeniu, czy pacjent jest zakażony wirusem oraz na określeniu typu HPV. Dzięki temu można stwierdzić, czy obecność wirusa wiążę się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia choroby nowotworowej.

 

Źródła:

Salomon, J., i Szepietowski, J. (2014). Kłykciny kończyste-nowości w leczeniu. Dermatology Review/Przeglad Dermatologiczny, 101(3).

Słomian, G., i Chrószcz, M. (2009). Rozległe kłykciny kończyste okolicy odbytu, moszny i prącia z ogniskami raka płaskonabłonkowego-opis przypadku. Onkologia w Praktyce Klinicznej, 5(1), 33-36.

 

Data publikacji: 08/07/2022, Data aktualizacji: 21/07/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *