Jesteś przed pierwszym badaniem prenatalnym i nie wiesz jak się do niego przygotować? Sam fakt badania z pewnością Cię stresuje – nic w tym dziwnego, w końcu nosisz pod sercem swój największy skarb. W tym artykule zdradzimy Ci przygotowanie do badań prenatalnych poradnik dla przyszłych mam w jednym wpisie!
Spis treści
USG prenatalne jest jednym z najważniejszych badań w trakcie trwania ciąży. W pierwszym trymestrze przed wykonaniem badania zaleca się wypicie około 1 litra wody godzinę przed badaniem. Pełny pęcherz ułatwia lekarzowi uzyskanie wyraźniejszego obrazu. Ważny jest także komfortowe ubranie. Może zdarzyć się, że przez powłoki brzuszne USG będzie słabo widoczne, wtedy lekarz zdecyduje się na wykonanie badania dopochwowego. Kolejne dwa USG będą już na pewno wykonywane poprzez brzuch. Postaraj się zabrać coś słodkiego do torebki – kilka kostek czekolady czy mały batonik, przyda się gdy maluszek będzie leniwy podczas USG.
Rozsądnym pomysłem jest także przygotowanie na kartce wszystkich pytań i wątpliwości jakie Cię trapią. W gabinecie podczas badania, gdy się zestresujesz możesz zapomnieć o części z nich.
Test Papp-a nie wymaga zbytnich przygotowań. Do badania krwi nie trzeba być na czczo, może być one wykonane o dowolnej porze dnia.
Mowa tutaj szczególnie o badaniu amniopunkcji. To badanie jest bardziej wymagające niż przesiewowe badania prenatalne, ale zanim się zestresujesz – spokojnie. Przed wykonaniem amniopunkcji postaraj się przez 2-3 godziny nie spożywać posiłku, chyba, że lekarz zaleci inaczej. Przed samym wykonaniem badania opróżnij pęcherz.
Nastaw się pozytywnie do badania choć w takiej sytuacji z pewnością jest to trudne. Samo badanie trwa zaledwie kilka minut.
Do badań genetycznych wystarczy oddanie próbki krwi, niemalże identycznej jak przy standardowej morfologii. Test NIFTY – nie musisz się przygotowywać do tego badania w żaden sposób – chyba, że pozytywne myślenie i wiara w to, że wyniki będą prawidłowe możemy nazwać przyszykowaniem się do badania genetycznego.
Jak widzisz przygotowanie do badań prenatalnych poradnik dla przyszłych mam zawiera niezbędne informacje i z pewnością uspokaja je. Badania te nie wymagają z reguły specjalnego przygotowania.
Data publikacji: 07/09/2024, Data aktualizacji: 10/09/2024
Dodaj komentarz