Poronienia nawykowe - czym są i w jaki sposób je leczyć?

Poronienia nawykowe – czym są i w jaki sposób je leczyć?

Co to są poronienia nawykowe, Jak leczyć poronienia nawykowe, Jakie badania wykonać po poronieniach nawykowych, Gdzie leczyć poronienia nawykowe

Co szósta ciąża zakończona jest poronieniem. Poronienie to inaczej zakończenie ciąży przed 22 tygodniem (od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). Zdarza się, że dochodzi do niego tak wcześnie, że kobieta uznaje pojawiające się krwawienie jako spóźnioną miesiączkę. Lekarze nie zawsze są w stanie przewidzieć poronienie, tym bardziej bez szczegółowych badań. Najczęściej, poronienia występują w pierwszych trzech miesiącach ciąży, w drugim trymestrze natomiast, raz na 50 ciąż. Przyczyną poronień są zazwyczaj „błędy natury”. Nienarodzone dzieci najczęściej nie mogły się urodzić, ze względu na ich rozwój, który bardzo szybko został zahamowany, bądź doprowadził do powstania wad, które uniemożliwiły przeżycie. Częstym zjawiskiem są też poronienia nawykowe, szczególnie trudne dla psychiki rodziców, starających się o potomstwo.

Co to są poronienia nawykowe?
Jak leczyć poronienia nawykowe?
Jakie badania wykonać po poronieniach nawykowych?
Gdzie leczyć poronienia nawykowe?

Co to są poronienia nawykowe?

Poronienia nawykowe, nazywane inaczej nawracającymi, to trzecia i każda następna utrata wczesnej ciąży (przed 23 tygodniem ciąży). Objawami poronienia są zwykle: krwawienie z dróg rodnych, ból dolnej części brzucha i skurcze macicy. Zazwyczaj przyczynami poronień są wady anatomiczne macicy, zaburzenia hormonalne czy przyczyny immunologiczne. Leczenie uwarunkowane jest przyczyną poronień – niezwykle ważne jest zatem ustalenie na wstępie czynnika, który warunkuje problemy z utrzymaniem ciąży.

Jak leczyć poronienia nawykowe?

Ze względu na przyczynę poronień nawracających, można je leczyć za pomocą następujących sposobów:

1. Gdy przyczyną poronień nawracających jest wada anatomiczna, należy poddać się jej operacyjnej korekcji (np. jeśli stwierdzi się obecność mięśniaków macicy). Jeżeli lekarz zdiagnozuje zaś niewydolność szyjki macicy, zaleca pacjentce oszczędzający tryb życia. Jeśli nie jest to wystarczające, na szyjkę macicy zakłada się szew okrężny lub pessar (silikonowy krążek, zapobiegający skracaniu i rozwieraniu szyjki macicy w czasie ciąży).
2. Po poronieniach, które związane są z zespołem antyfosfolipidowym, stosuje się profilaktykę przeciwzakrzepową.
3. Przy zaburzeniach gospodarki hormonalnej, podejmuje się prób jej wyregulowania poprzez odpowiednią suplementację.

Jakie badania wykonać po poronieniach nawykowych?

Badania jakie najczęściej wykonuje się po poronieniach, aby poznać ich przyczynę to:

Gdzie leczyć poronienia nawykowe?

Poronienia nawykowe leczy się w wyspecjalizowanych ośrodkach, zajmujących się niepłodnością i poronieniami. W ośrodkach takich pracują lekarze oraz genetycy, którzy zlecają parze wykonanie szczegółowych badań oraz podchodzą w sposób indywidualny do każdego przypadku. Ośrodki takie znaleźć można już na terenie całej Polski.

Oceń

Data publikacji: 24/06/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.