Najważniejsze badania po poronieniu - sprawdź jakie warto wykonać

Najważniejsze badania po poronieniu – sprawdź jakie warto wykonać

Badaniaprenatalne_PWA

Poronienie jest dramatycznym przeżyciem dla każdej pary, a w szczególności dla kobiety. Terminem tym określa się ciążę, zakończoną przedwcześnie, czyli przed 22 tygodniem, na skutek śmierci zarodka lub płodu. Po 23 tygodniu ciąży utrata dziecka jest zwana porodem przedwczesnym. Przeważająca część poronień ma miejsce w I trymestrze, a z każdym tygodniem trwania ciąży prawdopodobieństwo jej wystąpienia znacznie maleje. Po trzynastym tygodniu, odsetek zakończonych w ten sposób ciąż stanowi już tylko 1-2 procent.

Jakie badania genetyczne po poronieniu zrobić?
Ile kosztują badania po poronieniu?
Kiedy zrobić badania genetyczne po poronieniu?
Jak przeprowadzić badanie genetyczne po poronieniu?

Jakie badania genetyczne po poronieniu zrobić?

Lekarze podkreślają, że zazwyczaj pary, które doświadczyły tego traumatycznego wydarzenia , mają szansę na kolejne dziecko. Dlatego istotne jest przeprowadzenie badań genetycznych, które pomogą znaleźć podłoże problemu. Czasami lekarze już po pierwszym poronieniu zlecają badania, aby zwiększyć szansę kobiety na kolejne dziecko. Jednym z często wykonywanych badań jest badanie kariotypu, które pozwala ustalić liczbę i układ chromosomów na podstawie próbki krwi. Analiza materiału poronnego i porównanie go z materiałem genetycznym matki również daje możliwość stwierdzić przyczyny utraty dziecka. Wykonuje się je zaraz po poronieniu.

Ile kosztują badania po poronieniu?

Niestety, rodzice najczęściej zostają z problemem badań sami. Koszty przeprowadzenia badań nie są małe, ale warto je wykonać, aby dowiedzieć się, czy poronienie było przypadkowe, czy wynika z poważnych wada genetycznych. Badanie kariotypu to koszt rzędu 400-500 złotych. Za badanie genetyczne poronionego płodu należy zapłacić około 1000 złotych.

Kiedy zrobić badania genetyczne po poronieniu?

W przypadku wielu badań liczy się szybki czas wykonania. Badanie kariotypu rodziców może zostać wykonane w każdej chwili, jest wiążące całe życie, kariotyp człowieka nie ulega zmianie. Badanie poronionego płodu przeprowadza się zaraz po poronieniu lub po analizie próbek pobranych przez szpital w badaniu histopatologicznym.

Jak przeprowadzić badanie genetyczne po poronieniu?

W zależności od badania pobierana jest próbka krwi lub materiał z poronionego płodu.

Oceń

Data publikacji: 26/04/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.