Na czym polega i ile kosztuje test na HPV?

Test na HPV - jaki jest koszt testu

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, którego obecność w organizmie jest ściśle związana z występowaniem stanu przednowotworowego, bądź też nowotworu szyjki macicy. Wirusy HPV dzielimy na wysokoonkogenne (związane z wysokim ryzykiem rozwoju nowotworu) i niskoonkogenne (związane z niskim ryzykiem wystąpienia nowotworu). Badania jednak pokazują, że niewielki odsetek infekcji tym wirusem powoduje rozwój nowotworu. U większości zarażonych infekcja zostaje zwalczona przez system odpornościowy i zanika. Wirusem HPV można zarazić się głównie przez wszelkie kontakty seksualne z osobą zarażoną. 

Test na HPV – jaki jest koszt testu?
Test na HPV – na czym polega badanie?
Test na HPV – co oznacza zły wynik?
Test na HPV – czy istnieje możliwość refundacji z NFZ?

Test na HPV – jaki jest koszt testu?

Cena testu na wirusa HPV jest zależna od tego, ile typów wirusa badamy. Cena badania HPV – jeśli test dotyczy tylko dwóch, najbardziej onkogennych typów wirusa, to jego koszt wyniesie 140 zł, test na 12 typów kosztuje 157 zł, test na 14 typów to koszt 247 zł, natomiast test obejmujący aż 35 typów wirusa kosztuje 350 zł.

Test na HPV – na czym polega badanie?

Najskuteczniejszy sposób na wykrycie wirusa HPV to test DNA, czyli badanie genetyczne. Test na HPV możemy wykonać u ginekologa w gabinecie (możemy to zrobić podczas wizyty), bądź zakupić zestaw pobraniowy (w aptece lub w Internecie) i udać się z nim do położnej lub lekarza, który pobierze od nas odpowiednią próbkę do badania. Test dla kobiet polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy, bądź ze ścianek pochwy i sromu. Test dla mężczyzn polega natomiast na pobraniu próbki do badania z tzw. rowka zażołędnego.

Test na HPV – co oznacza zły wynik?

Jeśli wynik testu na HPV będzie dodatni, należy zgłosić się do lekarza ginekologa i zastosować się do jego zaleceń. Pozytywny wynik testu na HPV wcale nie oznacza, że na pewno zachorujemy na nowotwór. Wynik taki oznacza, że wysokoonkogenny typ wirusa obecny jest w naszym organizmie i może spowodować rozwój choroby.

Test na HPV – czy istnieje możliwość refundacji z NFZ?

Badanie na obecność wirusa HPV w Polsce nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Oceń

Data publikacji: 23/09/2022, Data aktualizacji: 24/10/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *