Na czym polega badanie kariotypu?

Co to jest badanie kariotypu, Jaki jest prawidłowy wynik kariotypu

Badanie kariotypu dla par to metoda diagnostyczna, która jest polecana w przypadku problemów z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem. Jest to jedno z podstawowych badań genetycznych, które może wiele powiedzieć o stanie zdrowia kobiety i mężczyzny. W przypadku zaburzeń płodności ważne jest, by kobieta i mężczyzna poddali się badaniu – dopiero porównanie wyniku ma w tym przypadku wartość diagnostyczną.

Co to jest badanie kariotypu?
Jaki jest prawidłowy wynik kariotypu?
Czy badanie kariotypu jest refundowane?
Jak opisać kariotyp pary?

Co to jest badanie kariotypu?

Badanie kariotypu to analiza chromosomów – podczas analizy bada się liczbę genów i ich budowę. Nieprawidłowości mogą mieć wpływ na występowanie chorób genetycznych, a także wielu innych, niepokojących objawów. Co ważne, zaburzenia genetyczne nie zawsze są możliwe do zdiagnozowania bez badań DNA – badanie kariotypu wykryje nieprawidłowości niewidoczne „na pierwszy rzut oka”.

Jaki jest prawidłowy wynik kariotypu?

Prawidłowy wynik kariotypu opisuje w przypadku kobiet kariotyp 46,XX, a w przypadku mężczyzn – 46,XY. Na kariogramie przedstawione są w sposób graficzny 22 pary chromosomów i 1 para autosomów. Na tej podstawie genetycy określają, czy kariotyp jest prawidłowy – jeśli nie, jest to dokładnie zaznaczone w udostępnionym wyniku. Badanie kariotypu cena nie ma wpływu na wiarygodność wyniku kariotypu – można znaleźć tanie badanie w dobrym laboratorium, które zapewnia wysoką wiarygodność.

Czy badanie kariotypu jest refundowane?

Badanie kariotypu może być refundowane, jednak w tym celu należy uzyskać skierowanie od lekarza genetyka. Procedura jest dość skomplikowana, a czas oczekiwania do tego specjalisty może sięgać nawet kilku miesięcy. Również na samo badanie kariotypu w ramach NFZ należy czekać. W przypadku zlecenia badania prywatnego, na pobranie próbki można umówić się w przeciągu kilku dni.

Jak opisać kariotyp pary?

Opisaniem kariotypu pary zajmuje się osoba wyspecjalizowana w wykonywaniu badań genetycznych. Kariotyp opisuje się przy pomocy cyfr określających całkowitą ilość chromosomów w komórce somatycznej oraz liter X i Y określających płeć osoby badanej. Jeśli kariotyp zawiera nieprawidłowości, czyli tzw. aberracje, są one opisane w wyniku.

Oceń

Data publikacji: 25/02/2022, Data aktualizacji: 21/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *