MTHFR – ile się czeka na wynik badania i jakie są jego konsekwencje?

Ile czeka się na wynik MTHFR, Ile kosztuje badanie mutacji MTHFR

MTHFR to gen, który odpowiada za wytwarzanie enzymu reduktazy metylenotetrahydrofolianowej w organizmie. Enzym ten spełnia ważną rolę przy metabolizmie kwasu foliowego. Mutacja genu MTHFR powoduje upośledzenie wchłaniania wyżej wymienionego enzymu, co prowadzi do niedoborów kwasu foliowego w organizmie.

Ile czeka się na wynik MTHFR?
Ile kosztuje badanie mutacji MTHFR?
Co oznacza nieprawidłowy wynik MTHFR?
Jak leczyc mutacje MTHFR?

Ile czeka się na wynik MTHFR?

Na wynik badania MTHFR czeka się zazwyczaj od 7 do 17 dni. Wynik badania wskazuje na to, czy osoba robiąca test posiada warianty C677T albo A1298C genu MTHFR. Uzyskany rezultat pozwala stwierdzić, czy organizm osoby badanej potrafi przekształcać i wchłaniać kwas foliowy.

Ile kosztuje badanie mutacji MTHFR?

Koszt badania waha się w granicach 300-350 zł w zależności od laboratorium. Wystarczy pobrać wymaz z wewnętrznej części policzka. Jest to zabieg na tyle łatwy, że można go zrobić w domu.

Co oznacza nieprawidłowy wynik MTHFR?

Obecność mutacji MTHFR oznacza, że pacjentka może wykazywać zaburzenia w przyswajaniu kwasu foliowego, w związku z czym lekarz musi dobrać odpowiednią dawkę i formę, którą pacjentka powinna zacząć suplementować. Przy ustalaniu prawidłowej dawki przydatne są też wyniki innych badań, w tym poziom witamy B12, kwasu foliowego we krwi oraz homocysteiny.

Jak leczyć mutacje MTHFR?

Mutacja genu MTHFR powoduje problemy z przyswajaniem kwasu foliowego, które występują nawet u co drugiej kobiety. Poza suplementacją kwasu foliowego zleconą przez lekarza, pacjentki z mutacją genu MTHFR powinny także zwrócić uwagę na swoją dietę i nawyki. Zaleca się spożywanie jak największej ilości produktów bogatych w naturalny kwas foliowy, takich jak: szpinak, brokuły, cytrusy, surowe owoce i warzywa, a także zółtka jaj. Należy ograniczyć sposywanie produktów bogatych w gluten. Ważne jest, żeby starać się unikać toksyn. Najważniejsza jest współpraca z lekarzem i odpowiednia suplementacja i stosowanie się do zaleceń.

Oceń

Data publikacji: 25/02/2022, Data aktualizacji: 21/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *