Kryzys ósmego miesiąca – czym jest i jak sobie z nim poradzić?

Kryzys ósmego miesiąca u niemowlaka to nic innego jak kolejny etap rozwojowy. To ciężki czas zarówno dla dziecka jak i rodziców. Niemowlę jest niespokojne, marudne, więcej płacze. Zapoznaj się z wpisem i dowiedz się czym jest kryzys ósmego miesiąca oraz jak pomóc maluszkowi w tym ciężkim okresie.

W ósmym miesiącu życia niemowlęta przeżywają intensywny czas rozwoju emocjonalnego i fizycznego. Maluszek potrafi już samodzielnie siedzieć i zaczyna przygotowywać się do wstawania. Ósmy miesiąc to przede wszystkim czas rozwoju emocjonalnego. Maluch wyraźnie i świadomie okazuje swoje stany emocjonalne, rozpoznaje członków rodziny i wybiera u kogo chce przebywać. To także czas lęku separacyjnego.

Jakie objawy daje kryzys ósmego miesiąca?

 

  • Marudność i płaczliwość. W tym okresie dziecko jest markotne, zabawa nie sprawia mu przyjemności, a płacz dominuje całe dnie. To również okres, w którym maluszek chce być nieustannie przy mamie.
  • Zmniejszony apetyt. Do tej pory maluch mógł zajadać posiłki z apetytem, w ósmym miesiącu często się to zmienia. Dziecko staje się kapryśne i nie chce spożywać stałych posiłków.
  • Niespokojny sen. Zasypianie staje się dłuższe i trudniejsze, a gdy już uda mu się zasnąć często się przebudza. Jeśli Twoje maleństwo przesypia większość nocy, teraz ilość pobudek może się zwiększyć od kilku do kilkunastu.

Jak poradzić sobie ze skokiem rozwojowym?

 

  • Cierpliwość – choć jest to dla Ciebie na pewno trudne, okaż dziecku zrozumienie i bądź cierpliwa. Maluszek nie potrafi jeszcze zapanować nad swoimi emocjami i z pewnością nie robi Ci na złość będąc marudnym. Spokojna mama to spokojne dziecko.
  • Nie wstydź się prosić o pomoc – czas z wymagającym niemowlęciem jest obciążeniem dla rodzica, trudno o przygotowanie obiadu, posprzątanie, a wizja długiej kąpieli może być jedynie marzeniem. Poproś o pomoc bliskich w wyręczeniu Cię z kilku obowiązków. Ten kryzys wkrótce minie.
  • Znajdź chwilę tylko dla siebie – podczas krótkiej drzemki dziecka, nie rzucaj się wir domowych zadań. Poświęć ten czas sobie, być może wspólna drzemka pozwoli Ci zregenerować siły?

 

Już wiesz czym jest kryzys ósmego miesiąca oraz jak przetrwać ten czas. Dotyczy on naprawdę większości niemowląt i mija po około 2-3 tygodniach. Jesteś mamą i najlepiej znasz swoje maleństwo, jeśli skok rozwojowy trwa długo udaj się do pediatry w celu konsultacji. Odpowiednia diagnoza pozwoli rozwiać wątpliwości.

Oceń

Data publikacji: 07/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *