Badanie kariotypu nazywane również badaniem cytogenetycznym to jedna z podstawowych analiz genetycznych. Wykonuje się ją w celu wykrycia nieprawidłowości w obrębie chromosomów, zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Kariotyp to indywidualny zestaw chromosomów, w którym bardzo często pojawiają się mutacje. Mogą one doprowadzić do zaburzeń genetycznych, jednak nie muszą. Istnieje jednak ryzyko, że zaburzenia zostaną przekazane potomstwu.
Badanie kariotypu – jak przeprowadzane jest badanie kariotypu?
Badanie kariotypu dla par – w jakich przypadkach wykonywane jest badanie kariotypu dla par?
Badanie kariotypu cena – ile kosztuje badanie kariotypu?
Kariotyp – kiedy wyniki badania kariotypu?
Badanie kariotypu jest proste i nieinwazyjne. Do wykonania badania wystarczy pobranie próbki krwi żylnej. W laboratorium przeprowadzana jest hodowla limfocytów, które są nośnikami DNA i pozwalają na dokładną ocenę chromosomów. W czasie badania pod uwagę bierze się prawidłową liczbę oraz budowę chromosomów, a wykryte wady są raportowane w wyniku.
Badanie kariotypu dla par jest zalecane w przypadku problemów z płodnością – często wykonuje się je przy problemach z poczęciem dziecka lub nawracającymi poronieniami. Zaleceniami do wykonania badania może być również urodzenie martwego dziecka lub dziecka z zaburzeniami genetycznymi. Badanie kariotypu dla par wart wykonać również wtedy, kiedy pojawia się podejrzenie wad genetycznych płodu.
Badanie kariotypu cena zależy od wielu czynników – laboratoria mają własne cenniki, które różnią się w zależności od miasta czy wybranego pakietu badań. Badanie dla jednej osoby nie powinno kosztować więcej niż 500 złotych, a w przypadku badania kariotypu dla par cena jest nieco korzystniejsza – analizę można wykonać za około 850 złotych. Oczywiście podane ceny dotyczą pakietów podstawowych.
Na wynik badania kariotypu należy czekać około 3 tygodni. Wynika to z konieczności przeprowadzenia hodowli limfocytów, dlatego procesu nie da się przyśpieszyć. Wynik może zostać udostępniony wcześniej niż po 3 tygodniach, w zależności od tego, jak szybko limfocyty wzrosną i zapewnią odpowiedni materiał do badania.
Data publikacji: 27/12/2022, Data aktualizacji: 17/01/2023
Dodaj komentarz