Kiedy wykonać test w kierunku HPV?

Jak wiarygodny jest wynik testu na HPV

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, a właściwie grupa wirusów. Zakażenie może mieć kluczowe znaczenie dla występowania raka szyjki macicy, odbytu i prącia. Genetyczny test na HPV jest jedyną pewną metodą na wykrycie wirusa – jego obecność w organizmie wcale nie musi dawać jednoznacznych objawów. Jednocześnie obecność wirusa w stanie uśpienia może okazać się niebezpieczny da zdrowia nawet w perspektywie kilku kolejnych lat od zakażenia.

Jak wiarygodny jest wynik testu na HPV?
Dlaczego warto wykonać test na HPV?
Na czym polega test na HPV?
Ile kosztuje wykonanie testu na HPV?

Jak wiarygodny jest wynik testu na HPV?

Test na HPV to nowoczesna metoda wykrywania zakażenia wirusem – opiera się na wykrywaniu materiału genetycznego wirusa obecnego w wymazie pobranym do analizy. Wirus po zakażeniu zaczyna się namnażać i jest obecny w pobieranych próbkach, dlatego też wiarygodność testów na HP jest naprawdę wysoka i szacuje się ją na poziomie 90% – jest wyższa niż w przypadku cytologii.

Dlaczego warto wykonać test na HPV?

Test na HPV może pomóc w diagnostyce zakażenia, które w większości przypadków trwa w organizmie w formie utajonej. Niszczy wówczas zdrowe komórki i może zmieniać je w komórki rakowe. Większość chorych nie wie o swoim zakażeniu, dlatego też, kiedy pojawią się objawy zwykle nowotwór jest już w stadium zaawansowanym. Wykonanie testu w wielu przypadkach może uratować życie.

Na czym polega test na HPV?

Test na HPV wykonywany jest na podstawie wymazu z szyjki macicy lub pochwy – u mężczyzn wymaz pobiera się z rowka zażołędnego. Wymaz można pobrać samodzielnie lub poprosić o to lekarza/położną. Pobrany materiał trafia następnie do analizy metodą PCR – o zakażeniu świadczy wykrycie DNA wirusa. Wynik badania zawiera ponadto ocenę onkogenności wykrytego typu wirusa brodawczaka ludzkiego.

Ile kosztuje wykonanie testu na HPV?

Ceny testów na HPV zależą od tego, jaki jest zakres badania. Im większa liczba wykrywanych typów wirusa, tym również wyższa jest cena analizy. Ceny badań genetycznych w kierunku wykrycia wirusa HPV zwykle wahają się od 150 do 350 złotych. Koszty nie są więc duże, a diagnostyka może mieć ogromny wpływ na stan zdrowia badanej osoby.

Oceń

Data publikacji: 24/08/2022, Data aktualizacji: 12/09/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *