Kiedy wykonać badanie MTHFR?

Kiedy wykonać badanie MTHFR?

Czym jest badanie MTHFR, Kiedy zalecane jest badanie MTHFR, Kto powinien zrobić badanie MTHFR, Ile kosztuje badanie MTHFR

 

Zdrowa dieta i prawidłowy tryb życia to nie wszystko, co wpływa na stan naszej ciąży. Istnieją niestety czynniki, na które nie mamy tak bezpośredniego wpływu. Zaliczamy do nich mutacje genowe. Dlatego też warto, jeżeli występują jakiekolwiek przesłanki, wykonać testy prenatalne. Dzięki zabiegom takim jak MTHFR możemy dowiedzieć się, czy przyjmujemy odpowiednią ilość kwasu foliowego, który jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój nerwowej. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym jest badanie MTHFR?
Kiedy zalecane jest badanie MTHFR?
Kto powinien zrobić badanie MTHFR?
Ile kosztuje badanie MTHFR?

Czym jest badanie MTHFR?

Badanie MTHFR polega na zdiagnozowaniu, czy w naszym organizmie znajduje się odpowiednia ilość homocysteiny. Na jego poziom wpływa przyjmowanie kwasu foliowego. W przypadku, kiedy poziom jest niski, mogą wystąpić poważne zagrożenia dla zdrowia płodu. Dziecko może posiadać nieprawidłowo rozwiniętą cewę nerwową, co rzutuje na późniejsze dojrzewanie tego układu.

Kiedy zalecane jest badanie MTHFR?

Test genu MTHFR jest zalecany kobietom, które poroniły, lub urodziły dziecko z rozszczepioną wargą bądź też z wadą cewy nerwowej. Na badanie powinno się zdecydować również wtedy, kiedy mamy zbyt wysoki poziom homocysteiny albo w przypadku, gdy problem ten występował u któregoś z członków rodziny.

Kto powinien zrobić badanie MTHFR?

Badanie MTHFR powinna zrobić każda kobieta, która przyjmuje kwas foliowy, ponieważ ma zbyt wysoki poziom homocysteiny. Nie należy ignorować tego problemu, ponieważ może on rzutować w przyszłości na zdrowie naszego dziecka.

Ile kosztuje badanie MTHFR?

Badanie MTHFR nie jest drogie. Na rynku można znaleźc laboratoria, które przebadaj nasz gen już za około 240 zł. Test można wykonać samodzielnie albo razem z badaniem Nifty Pro. Koszt za test z badaniem prenatalnym, można rozłożyć na 12, 24, a nawet 36 rat. Dzięki temu test genetyczny jest bardziej powszechny. W przypadku braku jakichkolwiek przesłanek do złożone badania genetycznego można postawić na samodzielny test MTHFR. Zabiegi są prywatne, a więc nie będą one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Oceń

Data publikacji: 26/08/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.