Kariotyp. Co warto wiedzieć o badaniu kariotypu? Na czym polega badanie

Co warto wiedzieć o badaniu kariotypu?

Kariotyp

Kariotyp jest zestawem chromosomów, które każdy posiada w swoich komórkach. Zaburzenia w zakresie kariotypu u osób starających się o dziecko mogą powodować ryzyko wystąpienia wad genetycznych lub poronienia. Z tego powodu warto zbadać swój kariotyp i określić szanse na posiadanie zdrowego potomstwa.

Czy warto zrobić badanie kariotypu przy niepłodności
Na czym polega badanie kariotypu
Kiedy zrobić badanie kariotypu
Czy warto zbadać kariotyp u obojga partnerów?

Kariotyp przy niepłodności – czy warto zrobić badanie?

Niepłodność dotyka coraz większą ilość par. Zazwyczaj są to zaburzenia związane właśnie z nieprawidłowościami genetycznymi lub nieprawidłowym stylem życia. Jeśli u par leczących się na niepłodność istnieje podejrzenie genetycznego podłoża tego problemu, lekarz może zlecić właśnie badanie cytogenetyczne, czyli kariotyp. Jednocześnie powinno się prowadzić diagnostykę w zakresie zbadania poziomu hormonów płciowych, wykonania USG narządów rodnych, bowiem przyczyn niepłodności może być naprawdę wiele.

Na czym polega badanie kariotypu?

Badanie kariotypu polega na pobraniu krwi żylnej, z której izoluje się komórki i zakłada ich hodowlę. Ma to na celu otrzymanie komórek w określonej fazie cyklu komórkowego, z których udaje się uwidocznić chromosomy, poddawane dokładnej analizie. Ocenie ulega nie tylko sama jakość i ilość chromosomów, ale także ich wielkość czy występowanie aberracji.

Kiedy zrobić badanie kariotypu?

Kariotyp powinno się zbadać w przypadku niepłodności, gdy czas starania o dziecko przekracza 12 miesięcy lub szybciej, jeśli kobieta jest po 35 roku życia. Jest to również badanie polecane do wykonania po nawracających poronieniach. Istnieją przesłanki, które powinny skłaniać do wykonania badania kariotypu, mianowicie zaburzenia w budowie narządów płciowych, pierwotny brak miesiączki czy nieprawidłowy rozwój trzeciorzędowych cech płciowych.

Czy warto zrobić badanie kariotypu dla obojga partnerów?

Medycyna doskonale wie, że przyczyna niepłodności może leżeć po stronie obojga partnerów. Z tego powodu, aby uzyskać miarodajne wyniki badania, musi wziąć w nich udział zarówno kobieta, jak i jej partner. W innych okolicznościach uzyskany wynik nie będzie wiarygodny dla specjalistów zajmujących się niepłodnością lub genetyków.

Oceń

Data publikacji: 05/04/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.