Jakie są koszty badania kariotypu?

Badanie kariotypu cena - w jaki sposób przeprowadza się badanie kariotypu

Badanie kariotypu to jedno z podstawowych badań genetycznych, które są zalecane do wykonywania u dzieci oraz osób dorosłych. Obejmuje jakościową i ilościową ocenę chromosomów, która może mieć znaczenie w diagnostyce niepłodności, zaburzeń rozwojowych czy w diagnostyce innych chorób o podłożu genetycznym.

Badanie kariotypu cena – w jaki sposób przeprowadza się badanie kariotypu?
Badanie kariotypu cena – ile zapłacimy za badanie kariotypu?
Badanie kariotypu cena – ile trzeba poczekać na odbiór wyników?
Badanie kariotypu cena – mam zły wynik, co dalej?

Badanie kariotypu cena – w jaki sposób przeprowadza się badanie kariotypu?

Cena badania kariotypu obejmuje pobranie próbki krwi żylnej od pacjenta, wykonanie analizy oraz opracowanie wyniku. Do badania wykorzystuje się limfocyty krwi obwodowej, które hoduje się w warunkach laboratoryjnych i dzięki temu możliwe jest wykorzystanie ich do oceny liczby oraz budowy chromosomów.

Badanie kariotypu cena – ile zapłacimy za badanie kariotypu?

Badanie kariotypu cena jest zróżnicowana i zależy od cennika wybranego laboratorium. Warto szukać placówki, która zapewni wysoką jakość badania i jednocześnie cieszy się pozytywnymi opiniami. Za badanie kariotypu należy zapłacić około 500-700 złotych, jednak nieco niższa cena oferowana jest w przypadku badania wykonywanego dla par.

Badanie kariotypu cena – ile trzeba poczekać na odbiór wyników?

Czas wykonania badania kariotypu wynosi około 3 tygodni. Tyle należy poczekać na wynik – limfocyty podlegają hodowli w warunkach laboratoryjnych, a to wymaga czasu. O to, kiedy wynik badania kariotypu będzie dostępny warto pytać w laboratorium wykonującym badanie. Jeśli wzrost limfocytów będzie prawidłowy i pozwoli na ocenę chromosomów to możliwe, że wynik będzie dostępny nieco szybciej.

Badanie kariotypu cena – mam zły wynik, co dalej?

Wiele osób posiada zmiany w obrębie kariotypu. Niewielkie mutacje nie muszą powodować zaburzeń genetycznych i często wychodzą one na jaw dopiero podczas wykonania badania. Mogą być jednak dziedziczone przez potomstwo, u którego wywołają choroby o podłożu genetycznym. Nieprawidłowy wynik powinien podlegać ocenie lekarza genetyka, który określi zagrożenie wynikające z wykrytych nieprawidłowości, a także możliwość dziedziczenia zmian.

Oceń

Data publikacji: 24/11/2022, Data aktualizacji: 08/12/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *