Jak przebiega badanie kariotypu i kiedy warto je wykonać?

Jak przebiega badanie kariotypu i kiedy warto je wykonać?

Na czym polega badanie kariotypu

Badanie kariotypu nazywane również badaniem cytogenetycznym to jedna z podstawowych analiz genetycznych. Pozwala na wykrycie nieprawidłowości w chromosomach, które mogą wywoływać zaburzenia genetyczne. Badanie kariotypu jest wykorzystywane w diagnostyce zaburzeń DNA, a także w przypadku problemów z płodnością.

Na czym polega badanie kariotypu?
Czym jest kariotyp?
Badanie kariotypu cena – jakie są koszty badania kariotypu?
Badanie kariotypu dla par – kto powinien poddać się badaniu?

Na czym polega badanie kariotypu?

Kariotyp to indywidualny zestaw chromosomów, który nigdy nie ulega powtórzeniu. Mogą pojawiać się w nich mutacje czy aberracje, które odpowiadają za rozwój zaburzeń genetycznych. Próbką niezbędną do wykonania analizy jest krew żylna, a same chromosomy wyodrębnia się z limfocytów. Są one poddawane ocenie – nieprawidłowości mogą obejmować liczbę chromosomów czy ich budowę.

Czym jest kariotyp?

Każdy człowiek w komórkach somatycznych posiada indywidualny zestaw chromosomów. Jest on niepowtarzalny dla każdego człowieka i zawiera pełen zapis informacji genetycznej. Zestaw chromosomów to właśnie kariotyp, którego badanie może wiele powiedzieć na temat stanu zdrowia danej osoby, a także ryzyka wystąpienia zaburzeń genetycznych u potomstwa.

Badanie kariotypu cena – jakie są koszty badania kariotypu?

Badanie kariotypu cena wynosi około 500-700 złotych. W przypadku diagnostyki niepłodności zaleca się poddać badaniu parę – przy zamawianiu badania dla dwóch osób cena oferowana w laboratorium jest nieco niższa i wynosi 900-1000 złotych. Każde laboratorium ma własny cennik, dlatego nie ma jednej, z góry ustalonej ceny badania – warto wcześniej zapytać o koszty wykonania badania.

Badanie kariotypu dla par – kto powinien poddać się badaniu?

Badania kariotypu dla par zaleca się wykonać w diagnostyce niepłodności – szczególnie wtedy, kiedy para zmaga się z problemami z poczęciem lub dochodzi do nawracających poronień. Badanie może wskazać zaburzenia w DNA, które nie powodują choroby u rodzica, a jednocześnie mogą wywołać nieprawidłowości u płodu powodując np. problem z donoszeniem ciąży. Wiele osób nie ma pojęcia o tym, iż posiadają nieprawidłowości w obrębie chromosomów.

Oceń

Data publikacji: 21/10/2022, Data aktualizacji: 15/11/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *