HPV – czy to wyrok? Wszystko co powinieneś wiedzieć o wirusie HPV

Jakie problemy są związane z zakażeniem HPV

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego i przenoszony jest głównie drogą płciową, ale też przez niewłaściwą higienę osobistą np. używanie wspólnych ręczników, bielizny. W przypadku stosunków seksualnych wirus ten może przedostawać się do gardła, jamy ustnej oraz narządów płciowych. Wirus HPV przyczynia się do powstania nowotworów – głównie raka szyjki macicy. Potencjalnie do zakażenia wirusem HPV może dojść nawet w publicznej toalecie.

Jakie problemy są związane z zakażeniem HPV?
W jaki sposób ludzie zarażają się wirusem HPV?
Jaki jest związek pomiędzy HPV, a rakiem szyjki macicy?
Jak często ludzie zarażają się HPV?

Jakie problemy są związane z zakażeniem HPV?

Do najbardziej charakterystycznych początkowych objawów zalicza się wystąpienie świądu, pieczenia i ropnych upławów. Całkowite wyleczenie się z zakażenia wirusem HPV jest w zasadzie niemożliwe. Priorytetową zasadą będzie ograniczenie kontaktów seksualnych i stosowanie zabezpieczeń. Stosowanie antykoncepcji w postaci prezerwatywy znacząco ograniczy możliwość zakażenia się, jednak w pełni tego nie zagwarantuje.

W jaki sposób ludzie zarażają się wirusem HPV?

Do zakażenia HPV w znacznej większości dochodzi podczas kontaktów seksualnych. Jednak to nie jedyna metoda, która doprowadza do zarażenia się tym wirusem. Zakażenie może wystąpić również przez bliski kontakt z krwią lub śliną osoby zakażonej. Używanie wspólnych ręczników, bielizny jest zakazane, aby uniknąć zarażenia wirusem HPV.
Podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, na basenie lub przy korzystaniu z publicznej toalety również możemy zarazić się tym typem wirusa.

Jaki jest związek pomiędzy HPV, a rakiem szyjki macicy?

Przy powstaniu raka szyjki macicy a HPV największy wpływ ma występowanie wirusa HPV. W grupie największego ryzyka są kobiety, które nie wykonują regularnych badań cytologii i nie są zaszczepione przeciwko HPV. Rak szyjki macicy często może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. A do najczęściej spotykanych zalicza się krwawienie z dróg rodnych oraz bóle podbrzusza i po stosunku. Właściwa profilaktyka i niebagatelizowanie widocznych objawów sprawi, że kobieta z rakiem szyjki macicy będzie mogła złagodzić objawy i jeszcze długo cieszyć się życiem.

Jak często ludzie zarażają się HPV?

Zakłada się, że w ciągu całego życia człowieka około 80% zostaje zakażona wirusem HPV, jeśli jest aktywna seksualnie.
Zwykle w ciągu roku około 4 tysiące kobiet dowiaduje się, że są zarażone wirusem HPV. 

Oceń

Data publikacji: 24/08/2022, Data aktualizacji: 09/09/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *