Genetyczne badania w okresie ciąży

Badaniaprenatalne_PWA

Test NIPT- wykrywający wady genetyczne płodu Test NIPT

Badania genetyczne możliwe są już do wykonania w okresie ciąży. Dzięki nim można się bowiem przekonać, czy dziecko obciążone jest jakimiś chorobami genetycznymi, co ułatwia sprawę w wielu przypadkach.

Test NIPT- wykrywający wady genetyczne płodu
Test NIPT – czy jest obowiązkowym badaniem w ciąży?
Badanie NIPT – na czym polega jego bezpieczeństwo?
Ile miesięcznie badań NIPT się wykonuje w Polsce?

Test NIPT- wykrywający wady genetyczne płodu

Nieinwazyjny test prenatalny, czyli test NIPT polecany jest wszystkim paniom, które obawiają się, że dziecko może mieć jakieś wady wrodzone. To bezbolesny test, który w żaden sposób nie zaszkodzi młodej mamie, czy też dziecku. Jego czułość jest bardzo wysoka, a uzyskane wyniki dają rodzicom, jak również lekarzom obraz sytuacji i zdrowia nienarodzonego jeszcze dziecka.

Test NIPT – czy jest obowiązkowym badaniem w ciąży?

Nie, nie jest to obowiązkowe badanie. Lekarz prowadzący ciąże może zlecić jego wykonanie. Aczkolwiek młodzi rodzice muszą liczyć się z tym, że jest to płatne badanie, które nie należy do najtańszych. W przypadku wątpliwości warto przeanalizować, czy lepiej zapłacić i być w pełni świadom stanu swojego dziecka, niż żyć z niepewnością. Nie każdy rodzic jest sobie w stanie poradzić z ogromnym ciężarem psychicznym, jaki wywołuje choroba genetyczna dziecka.

Badanie NIPT – na czym polega jego bezpieczeństwo?

Badanie jest wykonywane z krwi matki, więc jest test NIPT zaliczany jest do nieinwazyjnych. Tak samo przyszła mama musi co jakiś czas zgłaszać się na badania morfologiczne, aby móc ocenić poziom żelaza w organizmie. Test NIPT na pewno nie spowoduje poronienia ciąży. Warto zapoznać się z tym, jak przygotować się do pobierania krwi, jeżeli chodzi o test NIPT.

Ile miesięcznie badań NIPT się wykonuje w Polsce?

Coraz więcej mam przy wsparciu swoich partnerów, mężów decyduje się na wykonanie takich badań. Nie uda się szacunkowo określić ile tych badań wykonywanych jest miesięcznie, ponieważ ta liczba wzrasta każdego miesiąca. Według statystyk do tej pory w naszym kraju zostało wykonanych ponad pięć milionów testu NIPT. Polki chcą być spokojne co do stanu zdrowia swoich dzieci, dlatego decydują się na takie mało inwazyjne badania.

Oceń

Data publikacji: 30/10/2020, Data aktualizacji: 12/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *