Czym są badania wolnego płodowego DNA?

Czym są badania wolnego płodowego DNA?

W którym tygodniu ciąży można przeprowadzić badania wolnego płodowego DNA, ocena wolnego dna płodowego

Badanie wolnego płodowego DNA to nowoczesna i nieinwazyjna diagnostyka prenatalna. Badania NIPT są coraz popularniejsze, można je wykonać w prosty sposób. Wiarygodność badań analizujących cffDNA jest wysoka i sięga nawet 99% dla najczęstszych trisomii. Kiedy badania NIPT mogą być alternatywą dla badań prenatalnych inwazyjnych?

Spis treści:

W którym tygodniu ciąży można przeprowadzić badania wolnego płodowego DNA?

Badania wolnego płodowego DNA zaleca się wykonywać między 10 a 24 tygodniem ciąży i później. Wolne płodowe DNA jest obecne w krwi matki już od 7 tygodnia ciąży – w tym czasie jego ilość może nie być wystarczająca do wykonania badania. Z tego powodu zaleca się, by ciężarna ukończyła 10 tydzień ciąży i dopiero wówczas zgłosiła się na badanie. CffDNA jest obecne w krwi ciężarnej aż do porodu.

Ile czeka się na wynik badania wolnego płodowego DNA?

Zazwyczaj na wyniki badań NIPT nie trzeba długo oczekiwać. Np. w przypadku NIFTY są one dostępne w maksymalnie 10 dni roboczych naliczanych od dnia, w którym próbka trafia do analizy w laboratorium. W przypadku innych badań ten czas może wynosić od 5 dni do około 3 tygodni.

Wynik w zależności od placówki jest udostępniany drogą online lub w formie papierowej na miejscu, na życzenie osoby zamawiającej badanie może zostać wysłany również za pośrednictwem tradycyjnej poczty.

Jaki jest skład cffDNA? Ocena wolnego DNA płodu

CffDNA to inaczej wolne płodowe DNA. Jest to materiał genetyczny dziecka, który można wykrywać w krwi ciężarnej. CffDNA składa się z krótkich, często porwanych fragmentów materiału genetycznego, zawierającego około 200 – 300 nukleotydów. Nie są to długie fragmenty, mimo to można je wyodrębnić i poddać badaniu. Stężenie cffDNA rośnie wraz z wiekiem ciąży, a materiał genetyczny dziecka zanika w krwi matki niedługo po porodzie.

Od czego zależy ilość wolnego płodowego DNA?

Ilość wolnego płodowego DNA jest zmienna i zależy od wieku ciąży. Pojawia się około 7 tygodnia, jednak w 12 tygodniu ilość cffDNA to nawet 10-12% wolnego pozakomórkowego DNA. Podczas badań NIPT określana jest frakcja płodowa, na podstawie której ocenia się, czy badanie jest możliwe do przeprowadzenia.

5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 25/02/2022, Data aktualizacji: 15/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *