Co powinnaś wiedzieć na temat testu na HPV?

Ile kosztuje test na HPV

Wirus HPV (human papilloma virus) to wirus brodawczaka ludzkiego. Wirus ten przenoszony jest przez kontakt skóra do skóry lub przez narządy płciowe. Wirus HPV jest najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową. Rocznie stwierdza się około 43 milionów zakażeń tym wirusem. Warto zaznaczyć, że istnieje ponad 100 typów wirusa HPV. Spora część odmian nie powoduje żadnych szczególnych objawów ani problemów zdrowotnych. Jednak niektóre z nich są bardziej groźne i mogą powodować powikłania zdrowotne. Lekarze dzielą wirusy HPV na 2 typy – niskiego i wysokiego ryzyka. Warto wykonywać badania na obecność wirusa HPV, ponieważ Kilka szczepów wirusa może być odpowiedzialnych za poważne powikłania, takie jak rak. Test HPV wykonuje się, aby sprawdzić, czy masz szczepy wirusa HPV, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Ile kosztuje test na HPV?
Co oznacza pozytywny wynik testu na HPV ?
Ile czasu trzeba czekać na wynik testu na HPV?
test na HPV – jak przebiega?

Ile kosztuje test na HPV?

To ile zapłacimy za test na HPV zależy od tego, ile wariantów wirusa chcemy zbadać oraz od labolatorium. Koszt testu na obecność dwóch nabardziej onkogennych typów wynosi około 150zł. Gdy chcemy sprawdzić obecność większej ilości to cena badania HPV waha się od 160 do 360zł.

Co oznacza pozytywny wynik testu na HPV ?

Dodatni wyniki testu informuje o zakażeniu wirusem HPV typu wysokiego ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Warto pamiętać, że otrzymanie pozytywnego wynika nie oznacza od razu choroby. Mówi nam, że należymy od grupy podwyższonego ryzyka.

Ile czasu trzeba czekać na wynik testu na HPV?

Analiza próbki materiału zajmuje dłużej niż większości parametrów krwi i nie odbierzemy wyniku na następny dzień.

Wynik otrzymujemy najczęściej po około 7-10 dniach robocznych od wykonania badania.

Test na HPV – jak przebiega?

Procedura jest bezbolesna oraz nie zajmuje dużo czasu. W przypadku kobiet pobierany jest wymaz z pochwy, a metodyka wygląda jak podczas badania cytologicznego u ginekologa. U mężczyzn wymaz pobierany jest z cewki moczowej lub prącia.

Oceń

Data publikacji: 26/06/2022, Data aktualizacji: 26/07/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *