Co należy wiedzieć o teście NIPT?

W jakim celu wykonuje się test NIPT, Kto powinien wykonać test NIPT,Ile kosztuje test NIPT, Czy test NIPT może dać wynik nieprawidłowy

Przyszli rodzice chcą zazwyczaj poznać płeć dziecka przed narodzinami. Większości z nich zależy również na tym, aby wiedzieć czy dziecko jest narażone na wystąpienie jakichś wad. Rozwój medycyny pozwala obecnie na to, aby szybko się tego dowiedzieć. Warto więc zdecydować się na wykonanie badań prenatalnych, a jednym z nich jest test NIPT.

W jakim celu wykonuje się test NIPT?
Kto powinien wykonać test NIPT?
Ile kosztuje test NIPT?
Czy test NIPT może dać wynik nieprawidłowy?

W jakim celu wykonuje się test NIPT?

Test NIPT jest jednym z badań, które służą diagnozowaniu lub też wykluczaniu wad u płodu. Określenie ryzyka wad jest możliwe dzięki analizie wolnego płodowego DNA. Badanie charakteryzuje się wysoką skutecznością, dlatego decyduje się na nie wiele ciężarnych. Test NIPT pomaga stwierdzić czy płód jest zagrożony ryzykiem wystąpienia takich wad jak zespół Downa czy zespół Patau. Dzięki badaniu można również potwierdzić lub wykluczyć występowanie testu Edwardsa. Przyszli rodzice mogą poznać dzięki testowi płeć dziecka.

Kto powinien wykonać test NIPT?

Testowi NIPT powinny poddać się w szczególności ciężarne, które ukończyły już 35 rok życia. Są one bowiem narażone na większe ryzyko powikłań ciążowych różnego rodzaju. Badaniu powinny poddać się także wszystkie panie, w których rodzinie stwierdzono przypadki chorób genetycznych. Test należy przeprowadzić także wtedy, gdy wyniki testu PAPPa były nieprawidłowe.

Ile kosztuje test NIPT?

Badanie NIPT nie należy do najtańszych testów, ale ze względu na wysoką wiarygodność ma szansę dać nam odpowiedź na pytanie o to, czy nasze dziecko ma wady. Cena testu przekracza zazwyczaj 2000 złotych. Zazwyczaj jest ona jednak niższa niż 2500 złotych. Jeśli zależy nam na najkorzystniejszej ofercie, powinniśmy przejrzeć ofertę kilku laboratoriów.

Czy test NIPT może dać wynik nieprawidłowy?

Wiarygodność testu NIPT jest bardzo wysoka i sięga 99%. Jak każdy test, również NIPT może dać niewiarygodny wynik. Jeżeli wynik będzie fałszywie pozytywny lub fałszywie negatywny, część laboratoriów oferuje zwrot pieniędzy. Prawdopodobieństwo tego, że test da nieprawidłowy wynik jest jednak tak niskie, że nie należy się go zbyt mocno bać.

Oceń

Data publikacji: 31/05/2020, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.

jak wybrac nifty pro