Co należy wiedzieć o badaniach kariotypu?

Dla kogo są przenaczone badania kariotypu, Czy badania kariotypu są drogie, Kiedy zrobić badania kariotypu, Gdzie zrobić badania kariotypu

Dla kogo są przenaczone badania kariotypu?
Czy badania kariotypu są drogie?
Kiedy zrobić badania kariotypu?
Gdzie zrobić badania kariotypu?

Dla kogo są przeznaczone badania kariotypu?

Badania kariotypu przeznaczone są przede wszystkim dla przyszłych mam lub kobiet, które mają problem z zajściem w ciążę (pomimo przynajmniej rocznej, regularnej aktywności seksualnej.) Ewentualnie dla przyszłego taty, jeżeli pojawiają się problemy z donoszeniem ciąży. Czasami badanie kariotypu wykonuje się również u płodu, jeżeli istnieją uzasadnione podejrzenia rozwoju wad genetycznych.

Czy badania kariotypu są drogie?

Cena badania kariotypu zazwyczaj oscyluje w przedziale 300-500zł. Jest uzależniona m.in. od konkretnego gabinetu, a także miasta, w którym postanowimy wykonać badanie. Warto wiedzieć, że badania kariotypu mogą być refundowane. Aby pacjentka mogła uzyskać zwrot kosztów, konieczne jest, aby lekarz uznał zasadność takiego badania. Zdarza się to zazwyczaj w momencie, kiedy kobieta która chce zajść w ciążę przekroczyła 35 rok życia, do tej pory nie udało jej się zajść w ciążę lub dotychczasowe ciąże kończyły się przedwcześnie z powodu poronień (ewentualnie dochodziło do urodzeń martwych dzieci.)

Kiedy zrobić badania kariotypu?

Badanie kariotypu powinni wykonać potencjalni rodzice, jeżeli w ich rodzinach były częste przypadki wad genetycznych. A także kobiety, które chcą zajść w ciążę i przekroczyły 35 rok życia. Badanie kariotypu można wykonać w niemal dowolnej chwili, nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać. Chcąc wykonać takie badanie, konieczne jest oddanie krwi. Następnie, przeprowadzana jest analiza materiału genetycznego, zazwyczaj z białych krwinek (leukocytów.)

Gdzie zrobić badanie kariotypu?

Badanie kariotypu można obecnie wykonać we wszystkich większych, polskich miastach. W internecie bez problemu można znaleźć spis przychodni i klinik, oferujących możliwość przeprowadzenia takiego badania. Kiedy już zdecydujemy, w jakim miejscu chcemy przeprowadzić badanie, wystarczy wybrać w jaki sposób chcemy zbadać swój kariotyp (standardowo czy molekularnie), oddać krew i spokojnie czekać na wyniki badań.

Oceń

Data publikacji: 26/08/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.