Cena badania DNA – co jest ważne?

Cena badania DNA – co jest ważne?

cena badania dna

Oferta badań genetycznych wciąż się poszerza. Nic dziwnego, że pacjenci mają problem z wyborem dobrej propozycji – czyli takiej, której wynik będzie pewny i przydatny w diagnostyce. Sprawdź, na jakie elementy zwrócić uwagę przy wyborze testu ojcostwa i innego badania genetycznego i od czego zależy cena badania DNA.

Cena badania DNA – sprawdź, na jakich odczynnikach pracuje laboratorium

Aby lekarz mógł postawić diagnozę, test powinien być wykonywany na odczynnikach z certyfikatem IVD. Tylko czołowi producenci mogą się nim pochwalić. Ze względu na oszczędności niektóre placówki decydują się jednak na produkcję własnych odczynników, które nie są poddawane tylu kontrolom i których skuteczność nie jest sprawdzona.

Cena badania DNA – dowiedz się, czy laboratorium poddaje się kontrolom

Kontrole wewnętrzne i zewnętrzne pozwalają mieć pewność, że laboratorium pracuje rzetelnie i że analizy zawsze przeprowadzane są w odpowiedni, zgodny ze standardami, sposób. Warto zatem sprawdzić, czy placówka ma opracowane procedury wewnętrzne i czy może pochwalić się certyfikatami z badań biegłości.

Cena badania DNA – sprawdź zakres realizowanego badania

Ten czynnik ma duży wpływ na diagnostyczną wartość badania. Nie zawsze dwa badania o tej samej nazwie będą bowiem miały taki sam zakres. A przecież niektóre schorzenia czy problemy zdrowotne spowodowane są przez różne geny/mutacje/warianty, dlatego warto sprawdzić, co tak naprawdę zawiera dana oferta. Dobrze ponadto dowiedzieć się, czy badanie ma zastosowanie z punktu widzenia medycznego.

Oceń

Data publikacji: 31/10/2018, Data aktualizacji: 12/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *