Badanie wolnego płodowego DNA

Jakie są opinie o badaniach wolnego płodowego DNA, Jakie są podobieństwa między cffDNA a frakcją płodową, Jakie są różnice między cffDNA a frakcją płodową, Jak zmienia się ilość wolnego płodowego DNA we krwi matki w zależności od tygodnia ciąży

Badanie wolnego płodowego DNA (w skrócie cffDNA) jest analizą materiału genetycznego nienarodzonego dziecka, które przedostaje się przez łożysko i krąży we krwi matki. Wolne płodowe DNA zawiera 200-300 nukleotydów, które w niewielkich ilościach przedostają się przez barierę łożyskową. Jego stężenie wzrasta podczas ciąży, a po porodzie jest ono szybko usuwane. Dzięki temu badaniu można oszacować ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowych u płodu, można wykryć aneuploidię chromosomów płciowych oraz mikrodelecje na chromosomach. Można za ich pomocą również potwierdzić ojcostwo i ustalić płci we wczesnym etapie prenatalnym, a także wykryć niezgodność antygenów RHD u płodu i matki. 

Jakie są opinie o badaniach wolnego płodowego DNA?
Jakie są podobieństwa między cffDNA a frakcją płodową?
Jakie są różnice między cffDNA a frakcją płodową?
Jak zmienia się ilość wolnego płodowego DNA we krwi matki w zależności od tygodnia ciąży?

Jakie są opinie o badaniach wolnego płodowego DNA?

Badanie wolnego płodowego DNA jest nieinwazyjnym zabiegiem, dzięki któremu można dowiedzieć się wielu informacji o swoim potomku. Między innymi można upewnić się, że nie będzie on cierpiał na choroby genetyczne, szczególnie u osób z predyspozycjami i obciążeniem genetycznym. Można dzięki niemu uniknąć choroby hemolitycznej u noworodka.

Istnieją jednak głosy, które negatywnie wypowiadają się o badaniu wolnego płodowego DNA. Uważają, że brak wykwalifikowanych doradców genetycznych może sprawić, że interpretacja wyniku będzie utrudniona i niepełna, mogą się również pojawić w niej błędy. Niektórzy również uważają, że kobiety będą mniej skłonne do stworzenia więzi między matką a potomkiem, jak nie upewnią się, że płód rozwija się prawidłowo. Istnieje również pogląd, że test ten będzie nadużywany w krajach, gdzie selekcja płci jest powszechna i praktykowana.

Jakie są podobieństwa między cffDNA a frakcją płodową?

Frakcja płodowa udział płodowego DNA we krwi matki, który porównywany jest z całkowitym pozakomórkowym DNA. Wolne pozakomórkowe DNA wchodzi w skład wolnego pozakomórkowego DNA. Jest to wartość niezbędna przy obliczaniu ilości frakcji płodowej.

Jakie są różnice między cffDNA a frakcją płodową?

Frakcja płodowa jest stosunkiem wolnego DNA płodu do całości wolnego DNA w krwiobiegu matki. Wolne płodowe DNA jest wartością, która sama w sobie nie jest odnoszona do innych elementów krwiobiegu, jest jednak podstawą do obliczania frakcji płodowej.

Jak zmienia się ilość wolnego płodowego DNA we krwi matki w zależności od tygodnia ciąży?

Średnia ilość wolnego płodowego DNA wynosi ok. 11-13% całego wolnego materiału genetycznego. Jego ilość, która jest w stanie zostać wykryta przez metody pomiarowe jest wystarczająca w 7. tygodniu ciąży, jednak by wykonać badania na ich podstawie, należy być w ciąży przez 10 tygodni. Badanie zaleca się wykonywać do 24. tygodnia ciąży. W 12. tygodniu ciąży stanowi 10-12% całości wolnego pozakomórkowego DNA.

Oceń

Data publikacji: 27/09/2021, Data aktualizacji: 26/10/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *