Nieinwazyjne badania prenatalne cieszą się coraz większą popularnością, zapewniając szybki i pewny wynik, a przy tym bezpieczeństwo dla matki i dziecka. Do analizy wymagane jest cffDNA, które można w warunkach laboratoryjnych wyodrębnić z krwi ciężarnej. Badanie jest możliwe do wykonania po 10 tygodniu ciąży.
Czym jest wolne płodowe DNA?
Na czym polegają badania wolnego płodowego DNA?
Czego można się dowiedzieć, wykonując badanie wolnego płodowego DNA?
Gdzie wykonać badanie wolnego płodowego DNA?
Wolne płodowe DNA to inaczej cffDNA. Jest to materiał genetyczny płodu, który można wyodrębnić z krwi ciężarnej. CffDNA pojawia się w krwi matki około 7 tygodnia ciąży, a jego optymalne stężenie do badania osiągane jest około 10 tygodnia. Materiał genetyczny dziecka można wykryć aż do porodu.
Badanie wolnego płodowego DNA rozpoczyna się po zapisaniu ciężarnej na badanie, a następnie pobraniu od niej próbki krwi żylnej. Następnie próbka do badań musi trafić do odpowiedniej analizy – w zależności od wybranego badania, próbka może być analizowana w polskich lub zagranicznych laboratoriach. Następnie należy oczekiwać na wynik, zwykle trwa to od kilku do kilkunastu dni.
Badanie wolnego płodowego DNA to zaawansowana analiza genetyczna, dzięki której można poznać stan zdrowia dziecka nawet na wczesnym etapie ciąży. W zależności od wybranego testu, w ten sposób można wykryć kilkadziesiąt różnych chorób genetycznych, a także nieprawidłowości w obrębie genów, które mogą – ale nie muszą powodować zaburzeń. Badanie NIPT – cffDNA pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie choroby z dokładnością sięgającą 99%.
Badanie wolnego płodowego DNA wymaga specjalistycznego sprzętu i odpowiednio przeszkolonego personelu. Z tego powodu analizę można wykonać w laboratoriach genetycznych, które posiadają takie badania w swojej ofercie. Placówki można znaleźć w całej Polsce – wiele punktów partnerskich zapewnia możliwość pobrania materiału w miejscu znajdującym się niedaleko miejsca zamieszkania pacjentki. Należy uważać wybierając placówkę – najlepiej zlecić badanie w punktach autoryzowanych, które specjalizują się w badaniach wolnego płodowego DNA.
Data publikacji: 23/01/2022, Data aktualizacji: 21/02/2022
Dodaj komentarz