Badanie MTHFR - informacje organizacyjne

Badanie MTHFR – informacje organizacyjne

Badanie MTHFR stanowi kluczowy enzym występujący w metabolizmie folianów, homocysteiny, jak również metioniny. Zaburzenia tej aktywności mogą przyczyniać się przykładowo do zwiększenia stężenia homocysteiny bezpośrednio w surowicy krwi. Z kolei jej zbyt duży nadmiar, co jest określane stanem hiperhomocysteinemią to czynnik ryzyka pojawienia się zmian zakrzepowych przez cytotoksyczny wpływ na komórki śródbłonka. Kolejnym negatywnym efektem tego zjawiska mogą być także pewne powikłania ciąży.

Badanie MTHFR cena – jak przebiega badanie MTHFR?
Badanie MTHFR cena – ile zapłacimy?
Badanie MTHFR cena – czy jest możliwość dofinansowania z NFZ?
Badanie MTHFR cena – ile poczekamy na wynik?

Badanie MTHFR cena – jak przebiega badanie MHFR?

Badanie MTHFR polega na wcześniejszym pobraniu próbki materiału DNA. Przykładem może być krew albo wymaz pobrany z wewnętrznej strony policzka. Materiał należy dostarczyć do danego laboratorium, w którym specjaliści będą go analizować. Wymaganą próbkę można nie tylko samodzielnie pobrać w domu, ale również w placówce.

Badanie MTHFR cena – ile zapłacimy?

Nie ma jednej i konkretnej kwoty za przeprowadzenie badania MTHFR. Cena zależy przede wszystkim od placówki, w której zleca się wykonanie testu. Zwykle waha się one w granicy 350 – 500 zł.

Badanie MTHFR cena – czy jest możliwość dofinansowania z NFZ?

Niestety, ale badanie MTHFR nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wynika to z tego względu, iż nie znajduje się ono na liście badań, które są obecnie refundowane przez NFZ. Pacjentka musi zatem prywatnie wykonać to badanie w pełni opłacając go bez możliwości zwrotu poniesionych kosztów z tego tytułu. Zaleca się jednak, aby przeprowadzić ten test, dlatego że na postawie uzyskanego wyniku specjalista może podjąć konkretne kroki w diagnostyce poronień.

Badanie MTHFR cena – ile poczekamy na wynik?

Na wynik przeprowadzonego badania MTHFR trzeba najczęściej poczekać około 7-17 dni. Czas oczekiwania zależy m.in. od ilości zleconych badań w danym laboratorium. Uzyskany wynik daje odpowiedź na pytanie, jaki wariant – C677T bądź A1298C genu MTHFR posiada pacjentka. Dzięki temu specjalista może również określić, czy jej organizm potrafi nie tylko przekształcać, ale nawet wchłaniać kwas foliowy, który jest niezwykle ważny.

Oceń

Data publikacji: 21/10/2022, Data aktualizacji: 15/11/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *