Badanie KIR – kiedy warto wykonać to badanie?

Czy warto wykonać badanie KIR

Badanie KIR (inaczej genotypowanie KIR) to jeden z testów diagnostycznych wykonywanych w przypadku pojawiających się podczas ciąży powikłań. Badanie KIR wykonywane jest często wraz z badaniem HLA-C – dlaczego? Wspólne wyniki obu testów dają lekarzowi możliwość dokładniejszego poznania przyczyny występujących nieprawidłowości. Badanie KIR pozwala ustalić, czy receptory KIR znajdujące się na komórkach zlokalizowanych wewnątrz macicy mają negatywny wpływ na proces tworzenia się łożyska. Obecność tych niepożądanych receptorów może powodować problemy z zajściem w ciążę oraz powikłania u kobiet, które już spodziewają się dziecka.

Czy warto wykonać badanie KIR?
Genotypowanie KIR – co oznacza?
Badanie KIR – diagnostyka
Badanie KIR – cena

Czy warto wykonać badanie KIR?

Badanie KIR z pewnością warto wykonać u kobiet, które od dłuższego czasu starają się zajść w ciążę. Wyniki badania pomogą specjaliście ustalić, czy niekorzystne dla Ciebie receptory KIR są obecne w Twojej macicy oraz czy ich występowanie ma związek z Twoimi problemami z zajściem lub utrzymaniem ciąży. Badanie KIR możesz wykonać także przed rozpoczęciem starań o dziecko – dzięki temu będziesz mogła przygotować się na ewentualne powikłania, a wspólnie z lekarzem prowadzącym ustalicie dalszy plan działania.

Genotypowanie KIR – co oznacza?

Genotypowanie KIR, które odbywa się podczas testu, jakim jest badanie KIR polega na sprawdzeniu, czy występujące w Twoim organizmie receptory KIR mają pozytywny lub negatywny wpływ na rozwój łożyska podczas ciąży. Genotypowanie KIR wykonywane jest na podstawie analizy próbki krwi, co czyni test bezbolesnym i bezpiecznym.

Badanie KIR – diagnostyka

Badanie KIR wykonywane jest podczas diagnostyki niepłodności oraz częstych poronień. Jeśli masz problemy z zajściem w ciążę lub w przeszłości poroniłaś, ale nie znasz przyczyny swoich problemów, badanie KIR to jeden z testów, który pomoże Ci poznać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Jeśli Twój lekarz nie zlecił jeszcze wykonania badania KIR, porozmawiaj z nim o możliwości wykonania tego testu diagnostycznego.

Badanie KIR – cena

Badanie KIR cena którego jest niewielka jeśli weźmiemy pod uwagę ilość dostarczanych nam danych, jest testem genetycznym, którego wykonanie z pewnością warto rozważyć. Decydując się na genotypowanie KIR musisz liczyć się z kosztami rzędu 550 zł.

Oceń

Data publikacji: 25/05/2022, Data aktualizacji: 22/06/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *