Kariotyp to zestaw chromosomów, w których mogą znajdować się nieprawidłowości wpływające na prawidłowy rozwój człowieka. Nawet niewielkie zmiany w genach mogą być dziedziczone przez płód, przyczyniając się np. do nawracających poronień. Dobrym pomysłem jest badanie kariotypu dla par starających się o dziecko, szczególnie przy problemach z poczęciem i utrzymaniem ciąży.
Jak zbadać swój kariotyp?
Jak długo czeka się na badanie kariotypu?
Czy na badanie kariotypu trzeba być na czczo?
Dlaczego do badania kariotypu wykorzystuje się limfocyty?
Kariotyp to indywidualny zestaw chromosomów, który można badać zamawiając tego typu badanie w laboratorium genetycznym. Następnie należy zgłosić się do punktu pobrań, gdzie zostanie pozyskana próbka krwi żylnej. Następnie krew trafia do analizy, podczas której określona zostaje liczba chromosomów oraz ich budowa – każde nieprawidłowości są raportowane.
Badanie kariotypu wymaga przeprowadzenia hodowli limfocytów, w wyniku czego nie da się uzyskać wyniku z dnia na dzień. Badanie kariotypu cena nie wpływa na czas oczekiwania na wynik. W większości laboratoriów czas oczekiwania wynosi 3 tygodnie lub nawet 30 dni roboczych. Czas ten naliczany jest od dnia, w którym próbka zostanie pobrana do analizy. Należy uzbroić się w cierpliwość i spokojnie czekać na udostępnienie wyniku.
Badanie kariotypu opiera się na analizie próbki krwi, jednak w przeciwieństwie do np. morfologii nie trzeba w określony sposób przygotowywać się do pobrania. Nie ma potrzeby, by osoba poddająca się badaniu pojawiała się w laboratorium na czczo. Oczywiście dla własnego komfortu przed badaniem można zjeść lekki posiłek i napić się wody.
Zazwyczaj do badania kariotypu wykorzystuje się limfocyty krwi obwodowej. Niewielką ilość limfocytów umieszcza się na pożywce, przez co w 72 godziny uzyskuje się znaczny wzrost ich liczby. Limfocyty są wykorzystywane do badania, ponieważ można łatwo uzyskać wzrost ich liczby, przez co laboratorium może z łatwością przeprowadzić badanie cytogenetyczne bez konieczności np. ponownego pobierania próbki od pacjenta.
Data publikacji: 23/01/2022, Data aktualizacji: 22/02/2022
Dodaj komentarz