Badanie kariotypu to analiza genetyczna, która pozwala na określenie ilości, wielkości i rozmieszczenia chromosomów. Wiele schorzeń genetycznych może być wywołanych niewielką zmianą w genach, którą trudno jest zdiagnozować. Analiza jest wykonywana na podstawie próbki krwi, a samo badanie jest nieinwazyjne.
Dlaczego warto zbadać swój kariotyp?
Na jakie przeciwwskazania warto zwrócić uwagę wykonując badanie kariotypu?
Dlaczego cena badania kariotypu może się różnić od miejsca, gdzie wykonujemy badanie?
Kiedy cena badania kariotypu może być zbyt wysoka?
Badanie kariotypu może wiele powiedzieć na temat stanu zdrowia. Co ważne, badanie genów jest ważne przez całe życie, ponieważ chromosomy nie podlegają przemianom – są takie same w momencie śmierci, jak i w chwili narodzin. Raz wykonana analiza może posłużyć do diagnostyki wielu problemów zdrowotnych, wynik ma więc uniwersalny charakter. Niektóre choroby nie dają jednoznacznych objawów, dlatego analiza genów bywa jedyna skuteczną metodą diagnostyki.
Badanie kariotypu wykonywane jest na podstawie próbki krwi, jednak w niektórych badaniach poleca się odłożyć badanie w czasie. Dotyczy to osób, u których trwa aktywna infekcja, przyjmujących antybiotyki. Warto nieco odczekać z badaniem po przeszczepie szpiku czy transfuzji krwi – wówczas istnieje ryzyko niejednoznacznego wyniku, a samo badanie będzie należało powtórzyć.
Każde laboratorium posiada własny cennik badań, dlatego też ceny różnią się w zależności od wybranej placówki. Na badanie np. kariotypu dla par cena ma wpływ koszt użytych odczynników, wykorzystanie maszyn laboratoryjnych czy opłacenie personelu laboratoryjnego. Dopiero na tej podstawie określana jest cena analizy – warto sprawdzać oferty różnych laboratoriów, by wybrać najkorzystniejszą.
Niektóre laboratoria oferują badania znacznie drożej niż średnia cena. Akceptowalne są wahania ceny badania kariotypu na poziomie kilku procent. Jeśli cena jest znacznie wyższa to warto dowiedzieć się, dlaczego cennik jest tak wygórowany – może to np. zależeć od małej liczby laboratoriów wykonujących badania w danej okolicy.
Data publikacji: 23/10/2021, Data aktualizacji: 02/12/2021
Dodaj komentarz