Badania prenatalne to bardzo ważna czynność, która pozwoli określić rozwój płodu, jak również możliwe do wystąpienia choroby genetyczne dziecka. Testy te są wiarygodne, a ich wynik umożliwia wczesną diagnostykę i leczenie. Zwiększają również szanse dziecka na przeżycie i komfortowy rozwój. Pomagają również lepiej przygotować się do narodzin oraz wielokrotnie uspakajają zmartwionych i zestresowanych rodziców. Zakres badania oraz jego elementy ustalane są indywidualnie, a wynik interpretowany przez specjalistyczne i autoryzowane laboratoria.
Badania krwi w ciąży – czy trzeba być na czczo?
Badania krwi w ciąży – kiedy należy zrobić pierwsze badania?
Czy badania krwi w ciąży można robić podczas przeziębienia?
Badania krwi w ciąży – ile czeka się na wyniki?
Wykonanie badań prenatalnych z krwi żylnej matki (badania krwi w ciąży), należy do podstawowych działań w okresie ciąży. Pobranie próbki jest nieinwazyjne, a uzyskane wyniki mogą wykryć wiele chorób genetycznych, rozwijających się razem z płodem. Przygotowanie do pobrania próbki zależne jest od rodzaju testu. Podczas wykonywania badań DNA w ciąży nie trzeba być na czczo, a materiał można pobrać o dowolnej porze dnia.
Okres wykonania pierwszych badań prenatalnych zależny jest od rodzaju i techniki działania. Pierwsze testy genetyczne prenatalne można wykonać od 10 tygodnia ciąży. Są to badania nieinwazyjne, wykonywane z krwi matki, w której znajdują się wolny materiał genetyczny płodu.
Poszczególne przygotowanie do badań prenatalnych ustalane jest z lekarzem prowadzącym, a na jego wynik ma wpływ wiele czynników. Wiele z nich należy wykonać w ogólnym stanie zdrowia, inne nie są zależne od samopoczucia. Badanie genetyczne krwi w ciąży nie posiada szczególnych zastrzeżeń, a przeziębienie nie wpływa na jego wiarygodność i analizę wyników.
Czas oczekiwania na wynik testów prenatalnych zależny jest od rodzaju badania. Badanie krwi w ciąży to działania, na którego interpretację i opis czeka się około 10 dni.
Data publikacji: 22/10/2019, Data aktualizacji: 10/11/2021