Badania prenatalne - kiedy można udać się na pierwszą ocenę płodu?

Badania prenatalne – kiedy można udać się na pierwszą ocenę płodu?

Kiedy wykonywać badania prenatalne, Od kiedy badania prenatalne są za darmo, Kiedy widać płeć na badaniach prenatalnych, Kiedy odbiera się wyniki z badań prenatalnych

Troska o maleństwo zaczyna się na długo przed jego urodzeniem. Aby należycie przygotować się do przyjścia na świat dziecka, potrzebne są badania, które ocenią jego dobrostan, jeszcze w brzuchu mamy. Wszystkie kobiety niezależnie od wieku czy uwarunkowań genetycznych powinny znać podstawowe badania prenatalne.

Kiedy wykonywać badania prenatalne?
Od kiedy badania prenatalne są za darmo?
Kiedy widać płeć na badaniach prenatalnych?
Kiedy odbiera się wyniki z badań prenatalnych?

Kiedy wykonać badania prenatalne?

Pierwsze badania prenatalne, jakie powinna wykonać przyszła mama przypadają na pierwszy trymestr. Jest to zestaw badań (składający się z analizy krwi przyszłej mamy oraz obrazowego badania USG), który określa prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wad chromosomalnych. Samo badanie USG jest skuteczne w ok 70% w wykrywaniu chorób genetycznych, a dodatkowe badanie krwi matki zwiększa tą skuteczność do 95%. Dokładny czas na wykonanie pierwszych badań to okres pomiędzy 11 tyg+1d, a 13 tyg+6d.

Kolejnym etapem jest badanie USG II trymestru tzw. „badanie połówkowe”: Jak nazwa wskazuje, wykonuje się je w okolicach połowy ciąży, a jest to pomiędzy 18 na 22 tygodniem ciąży.

Ostatnie badanie III trymestru należy wykonać pomiędzy 32 a 34 tygodniem ciąży.

Od kiedy badania prenatalne są za darmo?

Niestety badania prenatalne nie są refundowane, jednak Narodowy Fundusz zdrowia przewiduje kilka możliwości dla przyszłych rodziców do skorzystania z badań nieodpłatnie. Poniżej są przedstawione przypadki, kiedy badania prenatalne są darmowe. Są to:

– kobieta przekroczyła 35 rok życia;

– inne badanie USG wykazało nieprawidłowości;

– stwierdzono u matki lub ojca wady genetyczne;

– poprzednia ciąża matki zakończyła się urodzeniem dziecka obciążonego wadami genetycznymi.

 

Kiedy widać płeć dziecka na badaniach prenatalnych?

Z niemal pewnością płeć dziecka można określić w trakcie badania II trymestru, czyli od 18 tygodnia ciąży. Niektórzy lekarze już w trakcie pierwszego badania 3d zdradzają swoje przypuszczenia odnośnie płci dziecka. Nie jest to jednak pewna informacja, ponieważ istnieje kilka czynników, które uniemożliwiają ocenę płci na tym etapie ciąży. Dlatego nawet jeśli na pierwszym badaniu prenatalnym otrzymamy informację czy to chłopczyk czy dziewczynka, trzeba będzie potwierdzić to w trakcie badania połówkowego.

Kiedy odbiera się wyniki z badań prenatalnych?

Na wynik badania z krwi matki trzeba poczekać kilka dni. Czas zależny jest od laboratorium, w którym pobrana została próbka. Wynik badania najlepiej mieć przy sobie w trakcie wykonywania badania obrazowego, dlatego warto udać się na kilka dni przed planowanym badaniem USG do laboratorium. Lekarz wykonujący badanie będzie mógł od razu określić ryzyko chorób genetycznych na podstawie USG oraz badania z krwi matki, a przyszła mama od razu będzie mogła odebrać wynik badań.

Oceń

Data publikacji: 22/10/2019, Data aktualizacji: 06/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.