Badania prenatalne-informacje

Badania prenatalne-informacje

Jak przygotować się do badań prenatalnych, Zły wynik badań prenatalnych - co zrobić, Badania prenatalne - czy mogą dać fałszywy wynik, Badania prenatalne - czym jest ryzyko podstawowe i skorygowane

Wykonanie badań prenatalnych jest niezwykle ważne. Głównie dlatego, iż pozwala ono na wykrycie wielu chorób u dziecka, a przecież część z nich można skutecznie leczyć w czasie trwania ciąży. To dlatego tak istotne jest, aby badać się regularnie i przykładać dużą wagę do badań wykonywanych przed narodzinami dziecka, ponieważ bardzo często decydują one o jego zdrowiu i życiu.

Jak przygotować się do badań prenatalnych?
Zły wynik badań prenatalnych – co zrobić?
Badania prenatalne – czy mogą dać fałszywy wynik?
Badania prenatalne – czym jest ryzyko podstawowe i skorygowane

Jak przygotować się do badań prenatalnych?

Badania prenatalne dzielą się na trzy rodzaje. Badania prenatalne ultrasonograficzne, biochemiczne z krwi, genetyczne oraz aminopunkcje. Do każdego rodzaju należy przygotować się w inny sposób. Badanie USG nie wymaga żadnych specjalnych rytuałów. Należy pamiętać jedynie o opróżnieniu pęcherza.
Badanie biochemiczne wykonywane jest na podstawie krwi i także nie wymaga przygotowań. Nie trzeba być nawet na czczo. Podobnie wyglądają badania genetyczne, które także uzyskuje się z krwi.
Podczas aminopunkcji nie trzeba być na czczo, ale należy pamiętać o opróżnionym pęcherzu.

Zły wynik badań prenatalnych – co zrobić?

Przede wszystkim nie wolno wpadać w panikę. Każdy wynik należy omówić ze swoim lekarzem prowadzącym i to on decydować będzie o dalszym postępowaniu lub wdrążeniu odpowiedniego leczenia.

Badania prenatalne – czy mogą dać fałszywy wynik?

Czasem tak się zdarza, ale nigdy nie dzieje się to bez powodu. Warto więc pamiętać, że test PAPP-A może wyjść przekłamany, jeśli badanie zostanie wykonane zbyt wcześnie lub zbyt późno, optymalny czas to 11-13 tydzień ciąży, a także, wtedy gdy zażywane są niektóre leki, takie jak antydepresanty, antybiotyki, czy środki hormonalne.

Badania prenatalne – czym jest ryzyko podstawowe i skorygowane

Ryzyko podstawowe odnosi się do wieku ciężarnej kobiety, z założeniem, że wraz z jej wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa. Ryzyko skorygowane bada pozostałe parametry. Ryzyka te pozwalają na określenie, jak duże jest prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa, posiadając konkretne wyniki z wykonanych badań.

Oceń

Data publikacji: 27/11/2019, Data aktualizacji: 10/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.