Badania prenatalne – czym tak właściwie są?

badania prenatalne

Badania prenatalne to badania, które wykonuje się u płodu jeszcze w czasie ciąży. Dzięki nim można dokładnie zbadać dziecko przed narodzeniem. Najczęściej rodzice uzyskują po ich wykonaniu spokój, że maluch rozwija się prawidłowo. Jeśli coś jest nie tak – lekarze mają szansę, żeby przygotować się do narodzin i zaplanować plan leczenia, a czasami nawet zacząć je w łonie matki.

Badania prenatalne przesiewowe

Ten rodzaj badań prenatalnych pozwala określić ryzyko, z jakim u dziecka występuje jakaś wada wrodzona, nieprawidłowość. Jeśli jest ono wysokie, rodzice mogą zdecydować się na badania diagnostyczne.

Badania prenatalne przesiewowe to przede wszystkim USG (również połączone z badaniem krwi, np. test PAPP-A) oraz nowoczesna badania genetyczne, w których analizuje się wolne płodowe DNA (np. test SANCO).

Badanie prenatalne diagnostyczne

Diagnostyczne badania prenatalne pozwalają postawić diagnozę, zdiagnozować jakąś wadę wrodzoną. Do tego typu badań należą m.in. amniopunkcja czy biopsja kosmówki – w ich czasie pobierany jest materiał. Pobrany podczas amniopunkcji płyn owodniowy wykorzystuje się na przykład do badania kariotypu.

Badania prenatalne najczęściej przynoszą spokój

Nawet w sytuacji, gdy przesiewowe badania prenatalne wskazują na podwyższone ryzyko wady, badania diagnostyczne rzadko ją potwierdzają. Jeśli jednak okaże się, że coś jest nie tak i uda się wychwycić nieprawidłowość – możliwe stanie się odpowiednie przygotowanie, a czasem nawet leczenie jeszcze w ciąży (np. wady serca).

Oceń

Data publikacji: 22/10/2018, Data aktualizacji: 06/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *