Badania prenatalne – czy warto je wykonać?

Badania prenatalne: nieinwazyje i inwazyjne - jakie są różnice, Kto musi wykonać badania prenatalne, Czy warto poddać się badaniom prenatalnym, Jak wygląda kwestia refundacji badań prenatalnych

Badania prenatalne to szereg badań, które służą do rozpoznawania wad genetycznych i chorób płodu, już od I trymestru ciąży. Dzielą się na inwazyjne i nieinwazyjne. Każda kobieta podczas ciąży wykonuje badania prenatalne, chociaż nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę.

Badania prenatalne: nieinwazyje i inwazyjne – jakie są różnice?
Kto musi wykonać badania prenatalne?
Czy warto poddać się badaniom prenatalnym?
Jak wygląda kwestia refundacji badań prenatalnych?

Badania prenatalne: nieinwazyjne i inwazyjne – jakie są różnice?

Badania prenatalne nieinwazyjne są w pełni bezpieczne dla rozwijającego się w łonie matki dziecka, ponieważ nie prowadzą do naruszenia tkanek otaczających płód. Należy do nich USG, test PAPP-A czy test NIFTY pro. Badania inwazyjne mają na celu analizę tkanek zawierających komórki płodu, np. płynu owodniowego. Jest to bardziej ryzykowna metoda obarczona niewielkim ryzykiem poronienia. Do badań prenatalnych inwazyjnych należy amniopunkcja czy biopsja trofoblastu.

Kto musi wykonać badania prenatalne?

Badania prenatalne nie muszą być wykonywane, jednak mogą, jeśli kobieta chce upewnić się co do zdrowia dziecka i kiedy obawia się chorób genetycznych. W szczególności badania polecane są dla kobiet po 35 roku życia oraz dla takich, które w przeszłości urodziły dziecko z wadą lub występowały one u osób w obrębie bliskiej rodziny.

Czy warto poddać się badaniom prenatalnym?

Warto poddać się badaniom prenatalnym, by mieć pewność co do zdrowia dziecka. Badania nieinwazyjne mogą być podstawą do dalszej diagnostyki, jednak badania inwazyjne dają pewność. Dzięki temu przyszła mama może się uspokoić i spokojnie przetrwać ciążę lub przygotować się do narodzin dziecka chorego. Badania prenatalne pozwalają również na przygotowanie odpowiedniego zaplecza medycznego po narodzinach dziecka.

Jak wygląda kwestia refundacji badań prenatalnych?

W Polsce badania prenatalne są refundowane u kobiet mających wskazania do ich wykonania. W tym celu należy uzyskać skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Nie wszystkie badania są jednak refundowane. NFZ zapłaci za wykonanie USG, testu PAPP-A, testu potrójnego, amniopunkcji, kordocentezy czy biopsji kosmówki. Jeśli kobieta chce wykonać dodatkowe badania prenatalne, musi za nie zapłacić z własnej kieszeni.

Oceń

Data publikacji: 31/01/2020, Data aktualizacji: 06/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.