Badania płodu po poronieniu - zasady postępowania, słuszność wykonania testów. - Badaniaprenatalne.pl - Czym są badania prenatalne? Jak je wykonać?

Badania płodu po poronieniu – zasady postępowania, słuszność wykonania testów.

badania_plodu_po_poronieniu

Poronienie to bardzo przykry i bolesny incydent. Utrata dziecka wywołuje wiele żalu, smutku, jak również pytań i niejasności. Każdy rodzic, po starcie płodu, zastanawia się nad przyczyną poronienia, a także przyszłymi próbami zajścia w ciążę. Wiele kobiet chce poznać odpowiedź na dręczące je pytanie – Czy można była zapobiec poronieniu? Ówczesna medycyna daje możliwość rozwiania wielu wątpliwości, jak również poznania przyczyny utraty dziecka.

Jakie badania płodu po poronieniu zrobić?

Na czym polegają badania płodu po poronieniu?

Dlaczego warto robić badania płodu po poronieniu?

Jak zabezpieczyć próbkę do badania płodu po poronieniu?

Jakie badania płodu po poronieniu zrobić?

Po incydencie poronienia, matka powinna wykonać badania DNA płodu, dzięki którym możliwe jest wykrycie chorób i zaburzeń genetycznych, które mogły przyczynić się do śmierci płodu. Jedno badanie, przeprowadzone za pomocą specjalistyczne testu, pozwoli przeanalizować kod DNA i uzyskać odpowiedź na temat występujących zaburzeń i dolegliwości nienarodzonego dziecka.

Na czym polegają badania płodu po poronieniu?

Badania płodu po poronieniu powinno być wykonane w szpitalu zaraz po poronieniu. Lekarz powinien pobrać materiał genetyczny płodu, w postaci kosmówki, przypępowinowych fragmentów łożyska, kawałeczków pępowiny, itp., a następnie odpowiednio zabezpieczyć próbkę, Do rzetelnego badania potrzebny jest również wymaz z policzka matki nienarodzonego dziecka.

Dlaczego warto robić badania płodu po poronieniu?

Po utracie dziecka, warto wykonać badania DNA płodu, ponieważ w szybki sposób może pomóc w ustaleniu przyczyny poronienia. W wielu przypadkach eliminuje możliwość wystąpienia i przekazania przez rodziców zaburzeń genetycznych, co znacznie poprawia kondycje psychiczną matki i ojca, jak również stwarza dalsze pespektywy starań o dziecko. Wykonanie takiego badania, uprawnia również rodziców do wykorzystania wielu praw, takich jak poznanie płci płodu, zarejestrowanie w odpowiednim urzędzie czy pobranie zasiłku pogrzebowego.

 

Jak zabezpieczyć próbkę do badania płodu po poronieniu?

Aby wynik był rzetelny i prawidłowy, pobrany materiał należy odpowiednio zabezpieczyć. Dokładnie przygotowana do analizy materiał powinien być umieszczony w soli fizjologicznej lub bloczku parafinowym. Przed oddaniem próbki do wysyłki należy umieścić ją w kartonowym pudełku, uzupełnić formularz zlecenia, umieścić materiał w folii bąbelkowej, obłożyć gazą lub kompresem i umieścić w woreczku. Tak przygotowaną paczkę należy przekazać kurierowi.

Oceń

Data publikacji: 30/07/2019, Data aktualizacji: 06/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.