Poronienie bywa bardzo bolesnym doświadczeniem dla obojga rodziców. Po utracie ciąży coraz więcej kobiet dokonuje badań genetycznych. Świadomość na ich temat, jak i swoich praw zwiększa się z każdym rokiem. Czy wiesz co Ci przysługuje i jakie testy możesz dokonać dzięki refundacji NFZ? Dzięki poznaniu powodu poronienia, lekarze są w stanie przewidzieć wynik kolejnej ciąży i móc ją pomyślnie poprowadzić.
Kiedy warto zrobić badania genetyczne po poronieniu?
Czy badania genetyczne po poronieniu są refundowane?
Jaka jest cena badań genetycznych po poronieniu?
Co dają badania genetyczne po poronieniu?
Badania genetyczne najlepiej dokonać po pierwszym poronieniu. Mimo iż część lekarzy zleca je dopiero po kolejnych nieudanych ciążach, lepiej jest poznać przyczynę jak najszybciej, aby zwiększyć szansę na dziecko przy kolejnej ciąży. Dzięki badaniom genetycznym po poronieniu lekarze są w stanie przewidzieć przebieg kolejnej próby, wykluczyć wrodzone choroby i odpowiednio przygotować przyszłą mamę.
To czy badanie kariotypu będzie refundowane uzależnione jest od kilku czynników. Zwolnienie z opłat przez NFZ ma miejsce po drugiej i każdej kolejnej utracie ciąży. Takie testy są uzależnione również od zaleceń lekarza. Państwo refunduje przede wszystkim podstawowe badania organizmu kobiety od morfologii po cytologię czy USG. Warto poprosić wtedy też innych specjalistów o skierowania, endokrynologa po realizację testów na tarczycę i też immunologa pod kątem przeciwciał.
Cena takich badań szacuje się od 500 zł. Refundacja NFZ przysługuje od drugiej i kolejnej straconej ciąży. Wynik jest dostępny już po kilkunastu dniach i gotowy do omówienia ze swoim lekarzem.
Dzięki badaniom genetycznym po poronieniu lekarz genetyk jest w stanie stwierdzić przyczynę utraty i dopomóc przy kolejnych staraniach. W większości przypadków przyczyna poronienia wynika ze strony zarodka i wrodzonej wady, która nie jest dziedziczna. W innym przypadku, lekarze są w stanie na podstawie tych badań i rodowodu, obliczyć prawdopodobieństwo pomyślnej ciąży i ułatwić jej przebieg.
Data publikacji: 24/06/2019, Data aktualizacji: 06/11/2021