Autyzm a badania prenatalne

autyzm a badania prenatalne

Autyzm to prawdziwe wyzwanie diagnostyczne. U każdego pacjenta może on wyglądać nieco inaczej, dlatego trudno ustalić sztywne kryteria rozpoznania tego zaburzenia. Ostatnio wykazano jednak, żem już w życiu płodowym możemy rozpoznać autyzm. Badania prenatalne wykazały, że nieprawidłowości płodu mogą o nim świadczyć.

Spis treści:

1. Autyzm a badania prenatalne – jakie badanie wykonać?
2. Autyzm a badania prenatalne – USG połówkowe

Autyzm a badania prenatalne – jakie badanie wykonać?

Naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona w Negev i Centrum Medycznego Soroki w Izraelu wykazali, że pierwsze objawy autyzmu mogą być widoczne w USG prenatalnym II trymestru, czyli tzw. USG połówkowym.

W badaniu przeprowadzonym w Izraelu porównano zdjęcia USG:

● 229 dzieci, u których zdiagnozowano autyzm
● 201 zdrowych dzieci, których rodzeństwo boryka się z autyzmem
● 229 zdrowych dzieci

Porównanie wykazało nieprawidłowości w obrębie serca, nerek i mózgu aż u 30% płodów, u których później zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu. Dla porównania było to aż trzy razy więcej niż u dzieci zdrowych i dwa razy więcej niż u dzieci posiadających autystyczne rodzeństwo.
Badanie izraelskich naukowców pokazuje, że autyzm zaczyna rozwijać się jeszcze przed urodzeniem. Dzięki zdiagnozowaniu zaburzenia na tak wczesnym etapie, możliwe jest wdrożenie leczenia od razu po urodzeniu. Wobec tego dzieci autystyczne będą mogły funkcjonować na wyższym poziomie.

Zobacz również: Jakie badania prenatalne na NFZ? – kiedy można wykonać badania prenatalne na NFZ?

Autyzm a badania prenatalne – USG połówkowe

USG połówkowe to jedyne badanie prenatalne, które może wykryć autyzm jeszcze podczas ciąży. Wykonuje się je między 18 a 22 tygodniem ciąży. Dziecko jest już wtedy na tyle rozwinięte, że ginekolog może ocenić wszystkie wymiary. Na tym etapie może on również wykryć nieprawidłowości świadczące o autyzmie.

Oprócz zaburzeń ze spektrum autyzmu podczas USG połówkowego lekarz może wykryć również wady serca, rozszczep kręgosłupa, zespół Downa czy zespół Edwardsa. Badanie to może więc powiedzieć nam wiele o zdrowiu naszego maluszka, dlatego nie warto go pomijać. Lekarz w trakcie USG połówkowego określi również długość szyjki macicy, dzięki czemu ustali, czy istnieje ryzyko przedwczesnego porodu.

USG połówkowe jest bezpieczne i bezbolesne. Przeprowadza się je za pomocą specjalnej głowicy, którą przykłada się do brzuszka przyszłej mamy. Na badanie warto zgłosić się z pełnym pęcherzem.


Źródła:

Ohad Regev, Amnon Hadar, Gal Meiri, Hagit Flusser, Analya Michaelovski, Ilan Dinstein, Reli Hershkovitz, Idan Menashe. Association between ultrasonography foetal anomalies and autism spectrum disorder. Brain, 2022

Oceń

Data publikacji: 12/12/2022, Data aktualizacji: 21/12/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *