Jak wywołać okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

jak wywołać okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Wiele kobiet zażywających tabletki antykoncepcyjne w pewnym momencie decyduje się je odstawić. Zwykle decyzja taka zapada ze względu na chęć posiadania dziecka. Po odstawieniu mogą pojawić się pewne dolegliwości, takie jak brak miesiączki. Dlaczego tak się dzieje? Jak wywołać okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

1. Odstawienie antykoncepcji hormonalnej a miesiączka
2. Jak przyspieszyć okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Odstawienie antykoncepcji hormonalnej a miesiączka

Tabletki antykoncepcyjne to bardzo bezpieczna forma antykoncepcji, jeśli są one odpowiednio dobrane i stosowane pod opieką lekarza. Mogą one być z powodzeniem stosowane nawet przez kilka lat bez robienia przerw. Tabletki antykoncepcyjne przyjmować możemy nie tylko w celu uniknięcia ciąży. Mogą one być stosowane także jako forma leczenie zaburzeń hormonalnych np. zespołu policystycznych jajników (PCOS).

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych powoduje niewielką burzę w gospodarce hormonalnej kobiety. Organizm potrzebuje nieco czasu, aby wrócić do równowagi. Jakakolwiek forma antykoncepcji hormonalnej powinna być odstawiana pod kontrolą ginekologa. Mimo tego i tak mogą pojawić się skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest brak miesiączki, ale dojść może także do pogorszenia się kondycji skóry i włosów oraz zmniejszenia objętości piersi.

Zobacz również: Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Jak przyspieszyć okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Jak wywołać okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Najlepiej nie wywoływać, a dać organizmowi trochę czasu na powrót do równowagi hormonalnej. Regularne cykle miesiączkowe powinny powrócić maksymalnie do sześciu miesięcy.

Jeśli minęło już pół roku od ostawienia antykoncepcji, a okres wciąż się spóźnia, to warto wybrać się na konsultację z ginekologiem. Sprawdzi on, czy opóźnianie krwawienia miesiączkowego nie ma poważniejszych przyczyn. Jego przyczyną mogą być m.in. zaburzenia hormonalne czy zaburzenia funkcji jajników. Braku miesiączki po odstawieniu antykoncepcji nie należy nigdy bagatelizować.

Naszemu cyklowi miesiączkowemu możemy także nieco pomóc poprzez zatroszczenie się o siebie. Po odstawieniu antykoncepcji warto zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną oraz unikanie sytuacji stresowych. Dzięki temu krwawienie miesiączkowe może pojawić się szybciej.

 

Oceń

Data publikacji: 21/01/2023, Data aktualizacji: 23/01/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *